• 2006-02-26

Przegląd Filmów Krzysztofa Kieślowskiego w 10-rocznicę śmierci reżysera

przypadekStowarzyszenie Filmowców Polskich w ramach Obchodów Roku Krzysztofa Kieślowskiego organizuje Przegląd Filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Pokazy filmów odbędą się w dniach od 17 do 23 marca 2006r. w warszawskim Kinie Kultura.

W programie Przeglądu będzie można zobaczyć filmy tak znane jak „Amator”, „Przypadek” czy „Tryptyk: Trzy Kolory – Niebieski, Czerwony i Biały”, wybór filmów dokumentalnych, jak również nowy film dokumentalny Marii Zmarz-Koczanowicz o Krzysztofie Kieślowskim pt. „Still Alive…”

Krzysztof Kieślowski uczęszczał do szkoły pożarnictwa i Liceum Technik Teatralnych, przez rok pracował jako garderobiany, by od 1964 roku studiować na Wydziale Reżyserii w PWSTiF w Łodzi. Twórca zaczynał od realizacji filmów dokumentalnych, które przyniosły mu ogromne uznanie. Od początku swojej pracy jako reżyser filmów fabularnych angażował się w sprawy społeczne. Filmy takie jak: "Personel", "Blizna", "Spokój", "Amator", "Przypadek" przyniosły mu ogromne uznanie krytyków.

W latach 80-tych i 90-tych realizuje "Dekalog" oraz tryptyk "Trzy kolory". Za swoją twórczość filmową otrzymał dziesiątki nagród i wyróżnień, był laureatem "Felixa" – nagrody Europejskiej Akademii Filmowej. Wykładał reżyserię i scenopisarstwo na uczelniach w Katowicach (1979-82), Berlinie Zachodnim (1984), Helsinkach (1988) oraz w Szwajcarii (1985, 1988, 1992) i Łodzi (1993-96). W 1990 roku został honorowym członkiem Brytyjskiego Instytutu Filmowego za "wybitny twórczy wkład do kultury ruchomego obrazu". Otrzymał dwie nominacje do Oscara za "Trzy kolory: Czerwony". W 1995 został członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Fot.: Kadr z filmu "Przypadek"

Więcej informacji o przeglądzie w serwisie Wydarzenia 

Dodaj komentarz