• 2006-02-19

Szklarskie dzieła

Od 20 lutego do 12 marca b.r. warszawska Galeria Studio prezentować będzie wystawę pod tytułem "Szkło zbliża", której zawartość – szklarskie dzieła – jest rzadko widywana w warszawskich galeriach sztuki.

Ich miejscem urodzenia jest Wrocław i tamtejszy hutniczy rejon, a kolebką Akademia Sztuk Pięknych, gdzie od 50 lat funkcjonuje jedyna w kraju Katedra Szkła uzbrojona w swoje pracownie i warsztaty.

W obydwu salach Galerii znajdzie się 100 szkieł – wolnych kompozycji, rzeźb, instalacji i witraży. Kolekcja ta zadziwia różnorodnością kształtowania materiału, jego barwą i świetlistością. Kompozycje są autorstwa 28 artystów, w dużej części związanych z macierzystą uczelnią. To Borowski, Horbowy, Kiczura, Dajewska, Olech, Pawlak, Schwarzer-Litwornia, Tomaszewski, Stankiewicz-Szczerbik, Staniszewski, Łabiński, Chodurski, Zworska-Raziuk, Peszko, Kucharscy, Zaborski, Gawłowski, Mak-Sobota, Sobota, Robaszewski, Sawicka, Gnacek, Surmacz i Komorowska-Birger.

Tę kolekcję prac twórcy zadedykowali swojemu nieżyjącemu od dziesięciu lat koledze, wybitnej indywidualności środowiska dolnośląskich artystów-szklarzy, Przesławowi Kornackiemu. Jego spuścizna służy po dziś dzień wzorem dla młodzieży, której był nauczycielem.

Wystawa, wzbogacona katalogiem, znalazła się w Warszawie dzięki współpracy Galerii z Muzeum Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Dodaj komentarz