• 2006-02-16

Polscy slamerzy

W sobotę 18 lutego, o godz. 18.30 w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki odbędzie się spotkanie z Bohdanem Piaseckim – człowiekiem, który sprowadził SLAM do Polski.

Kiedy w 1986 roku amerykański robotnik o poetyckim zacięciu – Marc Smith – organizował pierwszy Poetry SLAM w klubie Green Mill w Chicago, który niegdyś zwykł odwiedzać sam Al Capone, nie przypuszczał zapewne, że dwie dekady później “pojedynki na wiersze”, odbywać się będą na obu półkulach globu.

Pierwsza polska impreza SLAM odbyła się w marcu 2003 roku w warszawskiej Starej Prochoffni. Od tego czasu poetyckie SLAMy są regularnie organizowane w klubach wielu polskich miast. Formuła konkursu poetyckiego, gdzie istotny jest sposób prezentacji tekstu, nie zaś jego liryczna elegancja, a publiczność (będąca zarazem jury) ma pełne prawo wygwizdać lub zakrzyczeć recytującego delikwenta, wzbudziła niechęć konserwatywnych krytyków literatury i dyskusję o roli tradycji poetyckiej w Polsce. Mimo to SLAMY stale się odbywają, a scena SLAMowa ma już swoje gwiazdy i gwiazdeczki.

Spotkanie będzie rodzajem podsumowania trzech lat polskiego SLAMu i próbą odpowiedzi na pytania: którzy ze slamerów okazali się najciekawsi, jakie nurty w polskim SLAMie dałoby się wyróżnić, jak rodzimy SLAM wypada na tle produkcji europejskiej i amerykańskiej.

Dodaj komentarz