• 2006-02-16

Pieśni do Przyjaciela – średniowieczne pieśni kobiece

comtessaW niedzielę, 19 lutego 2006 r., o godz. 18.00 w Ośrodku Działań Twórczych w Warszawie (ul. 1 sierpnia 36a) odbędzie się koncert z cyklu „W gorącym słońcu Iberii” pt. Pieśni do Przyjaciela – średniowieczne pieśni kobiece.

Koncert wykona zespół muzyki dawnej Comtessa w składzie:
Anna Jagielska: śpiew, harfa gotycka, kierownictwo muzyczne
Jolanta Kossakowska: fidele średniowieczne
Marta Maślanka: cymbały, instrumenty perkusyjne

Pieśni do Przyjaciela to muzyczna opowieść o uczuciach widzianych oczyma kobiet. Kobieta, która tęskni, cierpi, skarży się, ale też bawi, flirtuje, zadaje rany…to barwny portret namalowany poetyckim tonem liryki XIII wieku.

Składa się na nią najstarszy zachowany w Hiszpanii cykl pieśni miłosnych: „Cantigas de Amigo”(„Pieśni do Przyjaciela”) Martina Codaxa, hiszpańskiego muzyka i poety oraz pieśni trubadurów i truwerów m.in. pieśń słynnej trubadurki (trobaritz) Comtessy de Dia (właśnie od niej pochodzi nazwa zespołu).

W programie znalazły się rozmaite gatunki muzyczne i literackie: cantiga, canco, virelai, rondeau, chanson de toile, carole. Wszystkie opracowania w warstwie muzycznej są dziełem zespołu.

Po koncercie odbędzie się pokaz tańców dawnych wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego Pawanilia oraz nauka tańców korowodowych.

Wstęp wolny.

Dodaj komentarz