• 2006-02-16

Wystawa Mike’a Abrahamsa

modlace_sie_zakonniceW czwartek, 16 lutego o godzinie 13.00, w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu zostanie otwarta wystawa Mike’a Abrahamsa pt. „Wiara”.

Mike Abrahams dostrzegł odmienność w wyrażaniu wiary, dostrzegł  różne oblicza chrześcijańskiego świata. Różnorodność objawiającą się w obrzędach, w twarzach pielgrzymów, w  przedmiotach towarzyszących  miejscom kultu w bardzo odległych od siebie zakątkach świata. "Materialny"  obraz  wiary, w formie  reportażu, został opublikowany  w 2000 roku. Jest to album   z  podróży  na Filipiny i do Polski, z  pobytu w Grecji i Etiopii , Meksyku i Hiszpanii, a właściwie do wszystkich zakątków świata.  Widzowie zobaczą drogę krzyżową odprawianą na Filipinach, misteria ku czci zmarłych w Cocula, a także…. Kalwarię Zebrzydowską .        

Mike Abrahams w tym samym roku 2000,  w konkursie World Press Photo, został uhonorowany nagrodą w kategorii „Życie codzienne”.

Fotograf urodził się w Wielkiej Brytanii w 1952 roku. W 1975 roku ukończył studia w zakresie sztuk fotograficznych i politechnicznych w Londynie. Jest świadkiem naszych czasów  – w swoim dorobku ma fotograficzną dokumentację związaną z konfliktem w Irlandii Północnej,  dokumentację migracji ludności Lesotho i Afryki Południowej, fotografie ortodoksów w Izraelu i zdarzenia w Palestynie oraz dokumentację Intifady w strefie Gazy.         

W 1981 Mike Abrahams założył agencję Network Photographers działającą do dziś w Londynie. Jego prace wystawiane były Half Moon Gallery. Photographers Gallery w Londynie, National Museum of Photography w Bradford.

"Religia jest dla mnie czymś mówiącym o tajemnicy, o czymś niepojętym.
Religia jest głęboko zakorzeniona w ziemi; jest niemożliwa do opisania"
Mike Abrahams

Wystawa będzie czynna do 19 marca br .

Dodaj komentarz