• 2005-12-09

Recital fortepianowy Sławomira Kulpowicza

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaparsza na recital fortepianowy Sławomira Kulpowicza 20 grudnia, o godz. 19.00.

Sławomir Kulpowicz to jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych i wielokrotnie nagradzany kompozytor.

Z koncertami solo-piano występował na całym świecie między innymi w tak renomowanych miejscach jak: Blue-Note w Paryżu, jako jedyny polski artysta grał trzykrotnie na John Coltrane Festival /Los Angeles/, nagrywał koncerty dla SAT1 i 3SAT.

Jeszcze nie tak dawno w czołówce top-list europejskich jako jeden z najlepszych pianistów, po paroletniej przerwie wraca na scenę.

Artysta zaczął muzykować w wieku lat 5, pokazując talent do kompozycji i improwizacji. Potem, przez 17 lat studiował muzykę klasyczna i jazz. Jego nauczycielami fortepianu byli renomowani; prof. Andrzej Jasiński oraz prof. Anna i Jerzy Żurawlew /założyciel Konkursu Chopinowskiego/.

Ukończył z wyróżnieniem Akademie Muzyczną w Katowicach w 1974 roku.

W czasie studiów współpracował z awangardą śląskich kompozytorów współczesnych, tworząc wiele "workshopów" muzyki współczesnej, wykonujących utwory takich mistrzów jak: John Cage czy Karlheinz Stockhausen.

Zafascynował się również muzyką Charles Ives’a, muzyką etniczną wysp Bali, Hinduską, Afrykańską czy Bliskiego Wschodu. Wszystkie te doświadczenia i inspiracje brzmią w "klasycznych" kompozycjach Kulpowicza.

Od polowy 80-ch lat napisał muzykę i libretta do wielu spektakli baletowych z udziałem wybitnej, improwizującej tancerki – Iljany Alvarado. Spektakle te były prezentowane w licznych Polskich Teatrach Operowych oraz nagrane w kilku programach dla TVP 2.

Wykreował również przedstawienie "Woman is a Theatre", które zdobyło główne nagrody na przeglądach teatralnych we Wrocławiu, Toruniu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Awangardowych w Kairze, Egipt.

Ostatni projekt w tej dziedzinie to muzyka do baletu "Kobro", w reżyserii Graya Veredona, wystawianego przez Teatr Wielki w Łodzi. Muzyka do tego spektaklu została nagrodzona "Złotą Maską" "za najlepsza muzykę teatralna w sezonie 2003".

Dodaj komentarz