• 2005-10-26

Koncert Jaromíra Nohavicy

nohavicaJaromír Nohavica wystąpi w Centrum Kultury „Zamek” 9 listopada 2005 roku na jednym z czterech koncertów w Polsce (obok Poznania są to: Chorzów, Wrocław i Warszawa).

Jaromír Nohavica (1953) – czeski  pieśniarz, kompozytor, poeta i tłumacz, jest dziś jedną z najbardziej charyzmatycznych osobowości czeskiej sceny muzycznej. Nohavica rozpoczął swoją działalność od pisania piosenek dla innych wykonawców.

Dopiero w 1982 roku – namówiony przez przyjaciół – po raz pierwszy wystąpił przed publicznością. Od tego czasu zarówno koncerty, jak i kolejne płyty artysty cieszą się niezmiennie ogromnym powodzeniem. Większość z nagranych przez twórcę albumów zdobyła główne nagrody i statusy złotych płyt. Tak było choćby z Mikymauzoleum (1993); płytą Trzy świnki (która razem z książką pod tym samym tytułem była w 1994 roku najpopularniejszą pozycją dla dzieci i przez kilkanaście miesięcy znajdowała się w czołówce najlepiej sprzedających się płyt w Czechach) czy Divne stoletni (płyta roku 1996).

Nohavica sam pisze i wykonuje swoje utwory – a ma ich na swoim koncie blisko 200. Tłumaczy także utwory Okudżawy, Wysockiego, Viana i Młynarskiego. W roku 2002 zagrał w filmie Petra Zelenki Rok diabła, który przyniósł mu niezwykłą popularność już nie tylko w kraju, ale i w całej Europie. Stylizowany na dokument obraz opowiada fikcyjną historię rzeczywistych bohaterów: obok Nohavicy są to członkowie grupy folkowej Čechomor (zespół zagra w Zamku 2 grudnia 2005 roku) oraz poeta Karel Plihal. Rok diabła wybrany Najlepszym Czeskim Filmem 2002 roku bił w Czechach rekordy popularności (przez 8 tygodni od dnia premiery obejrzało go 100 tys. widzów). Równie wielkim powodzeniem cieszyła się ścieżka dźwiękowa, która przez 5 kolejnych tygodni znajdowała się na szczycie czeskiej listy przebojów.

9.11. (środa) godz. 19.00 Sala Wielka Centrum Kultury „Zamek”
Od 18.10. bilety kupować można w kasie „Zamku” (cena: 40 zł)

Dodaj komentarz