• 2005-10-26

„Dymitr” w Teatrze Ludowym

W roku 2005 Europa obchodzi dwustulecie śmierci wielkiego dramatopisarza i poety niemieckiego, Fryderyka Schillera (1805 – 2005). W związku z tą rocznicą krakowski Teatr Ludowy we współpracy z Teatrem Korez w Katowicach przygotowuje spektakl na postawie niedokończonego dramatu historycznego Fryderyka Schillera pt: „Dymitr” w reżyserii Piotra Szalszy.

"…Kiedy 9 maja 1805 roku umierającemu poecie pióro wypadło z ręki, pozostawił fragment kolejnego wielkiego historycznego dramatu: Dymitr. Gdyby mógł był dokończyć dzieła, stałoby się ono na pewno jednym z jego najgenialniejszych utworów…”

Istniejący materiał zasługuje z całą pewnością na przypomnienie go polskiej publiczności. Nie chodzi wszak o ciekawostkę z dziedziny historii teatru, ale o zaprezentowanie niedokończonego arcydzieła mistrza – pełnokrwistego dramatu ludzkich namiętności.

Świetnie zarysowane przez autora postaci, mistrzowsko skonstruowane dialogi, napięcie i dramaturgia dają gwarancje zaistnienia spektaklu, który – biorąc dodatkowo pod uwagę temat historii stosunków polsko-rosyjskich – nabierze szczególnej aktualności.

Fryderyk Schiller: Dymitr
Adaptacja i reżyseria: Piotr Szalsza
Tłumaczenie: Włodzimierz Lewik
Opracowanie muzyczne: Piotr Szalsza
Scenografia: Elżbieta Krywsza

Występują:
W rolach głównych: Hubert Bronicki i Katarzyna Tlałka
oraz: Stanisław Berny, Mirosław Neinert, Dariusz Niebudek, Jagoda Pietruszkówna, Jacek Wojciechowski.

Premiera: 18 listopada 2005 r.  – Scena Pod Ratuszem w Krakowie (Rynek Główny 1)

Dodaj komentarz