• 2005-10-26

„Ani mi się śni” – nowa książka Agnieszki Wolny-Hamkało

ani_mi_sie_sni19 października nakładem Biura Literackiego ukazała się czwarta poetycka książka Agnieszki Wolny-Hamkało. Tom o tytule „Ani mi się śni” przynosi 32 nowe wiersze poetki. Na okładce umieszczono zdjęcie Marcina Cecko.

"Bohaterka wierszy ciągle gdzieś kursuje. Widzi cuda-niewidy, pisze na marginesie, słucha różnych języków: języka prasy społeczno-kulturalnej i języka reklamy, języka recenzentów i języka miłości. Śnią jej się czasem całkiem straszne sprawy: miasteczko pełne Indian, którzy zrobiliby wszystko za lusterka, kamień, który trafił psa prosto w pysk, mężczyzna sikający na czyste, szare skały. Ona wie, dlaczego dzieci boją się karetki, lubi pocałunki na czczo i ukraińskie wiersze. Historie umie szyć ze wszystkiego".

Premierze towarzyszą specjalne materiały w portowej "Przystani!" – rozmowa z autorką przeprowadzona przez Artura Bursztę, szkic Tomasza Majerana oraz wybrane wiersze z tomu.

W wywiadzie Agnieszka Wolny-Hamkało tak m.in. odnosi się do tytułu książki:
"W snach najbardziej dziwi bezkarność tego, co się robi, brak konsekwencji w rzeczywistości. Chociaż sen jednak promieniuje na dzień. Kiedy spotykam osobę, z którą coś robiłam we śnie, to widzę ją trochę przez pryzmat tego snu. Właściwie to nieuczciwe. No i jest jeszcze możliwość podróżowania zupełnie darmowego! Przedwczoraj na przykład byłam w Poznaniu i wczoraj śnił mi się Poznań i jego fantomy. Rzeczywisty wyjazd przedłużył mi się o szereg dziwnych, widmowych spotkań, rozmów, obcowań".

Tomasz Majeran pisze w swoim szkicu m.in: "Niby nadal poruszamy się tu na granicy snu i jawy, niby nadal obsesyjnie powracają stałe motywy i wizje z poprzedniej książki (np. taki pies, np. taki wiatr), całość jednak dostała porządny zastrzyk językowej gotówki. "Śni" się tu teraz w różnych rejestrach, w różnych językach, w większej skali, odważniej. Jest w tej książce kilka kawałków naprawdę świetnych, w których opowieść – choć balansuje na granicy poprawności gramatycznej, sensu i nonsensu – wydaje się jednak klarowna, opowiedziana właściwymi słowami na właściwym miejscu".

Książka od 26 października dostępna będzie w Empikach i dobrych księgarniach w całej Polsce.

Dodaj komentarz