• 2005-10-24

Spotkanie z Davidem Camus’em

We wtorek, 25 października, o godz. 14.00 w Traffic Club w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa z udziałem francuskiego pisarza, dziennikarza i tłumacza Davida Camus’a, wnuka słynnego Alberta Camus’a.

Davida Camus jest autorem powieści Rycerze królestwa, która z końcem października debiutuje na polskim rynku.

Urodzony w 1970 roku David Camus mieszka i pracuje w Paryżu. Ma na swoim koncie filmy dokumentalne dla telewizji, pracował również w wydawnictwie. Książka Rycerze królestwa – wydana jako pierwszy tom trylogii – ukazała się we Francji w połowie lutego 2005, wywołując ogromny rezonans
i zyskując świetne recenzje.

Osadzona w realiach średniowiecza sensacyjna powieść nawiązuje klimatem i stylem do „Imienia róży” Umberto Eco, a także klasycznych już filmów przygodowych, jak „Indiana Jones” czy „Władca pierścieni”.
Zachowując dbałość o szczegóły i autentyczność kontekstów historycznych, autor snuje pasjonującą opowieść o poszukiwaniu Świętego Krzyża, na którym został ukrzyżowany Chrystus i który zawsze towarzyszył chrześcijanom na polu bitwy. Relikwia ta, zagubiona podczas decydującej bitwy między muzułmanami a krzyżowcami, staje się pożądanym celem dla kilku konkurujących ze sobą grup. Są wśród nich rycerze maltańscy i templariusze wysłani przez papieża, jest dawny szpitalnik Morgennes, jest i bohaterski siostrzeniec Saladyna, a także żydowski handlarz relikwiami oraz tajemnicza, piękna kobieta z sokołem. Wszyscy mają na karku wojska Saladyna, przywódcy świata muzułmańskiego, który zdobywając Krzyż chce odnieść duchowe zwycięstwo nad chrześcijanami. Nikt z nich nie ma pewności, czy Krzyż jest autentyczny.

Opowiadając o perypetiach głównych bohaterów dramatu, autor porusza wiele fundamentalnych spraw, jak chociażby metafizyczna walka pomiędzy wiarą i zdradą, dobrem i okrucieństwem, poczuciem misji a zwykłymi ludzkimi słabościami. Niezwykle subtelnie dotyka bardzo aktualnych dzisiaj kwestii – wiary lub jej braku, konfliktów religijnych – nadając temu historyczną oprawę, wzbogaconą o elementy fantastyczne i mistyczne. Żywa akcja, barwne postacie, ciekawie skonstruowane dialogi i duży epicki rozmach sprawiają, że powieść może stać się podstawą dla scenariusza filmowego, co sugeruje większość zagranicznych recenzentów książki.

Spotkanie poprowadzi dziennikarz i krytyk literacki Remigiusz Grzela.

Dodaj komentarz