• 2005-10-24

Kino-Muzeum „Camera Obscura”

Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Dyskusyjny Klub Filmowy UG „Miłość Blondynki” od października 2005 roku rozpoczynają cykl comiesięcznych prezentacji filmowych poświęconych sztuce.

Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy na temat historii sztuki oraz wskazanie wzajemnych powiązań i inspiracji między różnymi dyscyplinami artystycznymi, w tym sztukami plastycznymi, muzyką i filmem. Działalność kina – muzeum pomyślana została również jako element towarzyszący wcześniejszym oraz aktualnym działaniom wystawienniczym Muzeum Narodowego w Gdańsku. W przyszłości planowane jest również poszerzenie zakresu działań o projekcje edukacyjne, wpisujące się w program szkolny.

W ramach programu prezentowane będą sylwetki znanych artystów, filmy dokumentalne, reportaże, animacje, sztuka filmowa, produkcje fabularne – zwłaszcza filmy o szczególnym walorze artystycznym. Formuła projektu odbiegać będzie od innych inicjatyw tego rodzaju, bowiem wzbogacona zostanie szeregiem towarzyszących działań paraartystycznych, powiązanych tematycznie z prezentacjami filmowymi. Będą to między innymi konkursy plastyczne, performance, występy zespołów muzycznych i teatralnych. W celu dotarcia do jak najszerszego grona odbiorców projekcje wzbogacone zostaną także o część prelekcyjno – dyskusyjną prowadzoną przez zaproszonych gości: filmoznawców, historyków sztuki, krytyków.

Pokazy filmowe odbywać się będą w regularnych cyklach w sali kinowej Muzeum Narodowego. Innowacja polegająca na przeniesieniu działań związanych z projektem „Camera Obscura” w przestrzeń muzealną pozwoli w sposób bardziej wyrazisty dostrzec powiązania łączące sztukę i film.

Działalność „Camera Obscura” otworzy pokaz filmów 27-28 października będący nawiązaniem do prezentowanej i zakończonej niedawno w Muzeum Narodowym w Gdańsku wystawy portretów i rysunków Stanisława Ignacego Witkiewicza zorganizowanej w ramach obchodów 120 rocznicy urodzin artysty. W tym roku będą miały miejsce również prezentacje dotyczące historii polskiego jazzu (24-25 listopada) oraz kierunku ekspresjonistycznego w sztuce i kinie (15-16 grudnia).

W przyszłorocznym programie znajdą się między innymi filmowe nawiązania do dwóch największych wystaw prezentowanych w Muzeum Narodowym – „Lekcja paryska. Impresjonizm i Postimpresjonizm” oraz „Transalpinum. Od Giorgiona i Dürera do Tycjana i Rubensa”. Pokazy filmowe dotyczyć będą zarówno postaci wielkich twórców, takich jak  Monet, Renoir, Van Gogh, Carravaggio czy Rembrandt, ich dzieł oraz stylów i kierunków w sztuce przez nich reprezentowanych. 

27-28 października, godz. 18.00: Witkacy – Kontrefekt Artystyczny (Inauguracja cyklu)
Muzeum Narodowe, ul. Toruńska 1, boczne wejście od ul. Okopowej

Bilety:
6 zł – bilet ulgowy (studencki)
8 zł – bilet normalny

Pierwsza odsłona „Camery Obscury” ma przybliżyć publiczności realizacje filmowe i telewizyjne wprost zainspirowane twórczością Wikacego i działalnością jego firmy portretowej. W programie: reportaż „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” reż. Konrad Szołajski, film animowany „Wariacje na temat Witkacego”, zapis eksperymentalnego widowiska muzycznego STAŃKO-WITKACY-PEYOTL, zapis happeningu Palę Zakopane oraz pełnometrażowy debiut Mariusza Trelińskiego „Pożegnanie Jesieni”.
Wszystkie realizacje spaja osoba Witkiewicza oraz eksperymentalna, ciekawa wizualnie forma ekspresji. Przestrzeń kinowa zostanie także zagarnięta przez szereg działań dodatkowych – projekcjom towarzyszyć będą aktorskie popisy i prowokacje teatralne inspirowane psychodelicznym wymiarem sztuki Witkacego, powstanie dwudniowe atelier fotograficzne, gdzie będzie można zamówić portret, w przestrzeni znajdzie się także artystka, która wykona portrety a la Witkacy dla pasjonatów jego twórczości. A wszystko to w nastrojowej scenografii, przygotowanej specjalnie na tę odsłonę.

Dodaj komentarz