• 2005-10-22

Polak zwycięzcą XV Konkursu Chopinowskiego

20-letni Polak, Rafał Blechacz wygrał XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Drugiej nagrody nie przyznano a trzecia przypadła ex aequo braciom z Korei Południowej: Dong Hyek Limowi i Dong Min Limowi. W finale Konkursu znalazło się 2 Polaków spośród 12 pianistów. Poprzednia wygrana Polaka miała miejsce 30 lat temu. Zwycięzca konkursu otrzymuje złoty medal, 25 tys. dolarów i co najważniejsze możliwość wielkiej, światowej kariery.

Decyzją Jury z dnia 21 października 2005 przyznano następujące nagrody:

1. Nagroda:  Rafał Blechacz – Polska
2. Nagroda: Nie przyznano
3. Nagroda: Dong Hyek Lim – Korea Płd., Dong Min Lim – Korea Płd.
4. Nagroda: Shohei Sekimoto – Japonia, Takashi Yamamoto – Japonia
5. Nagroda: Nie przyznano
6. Nagroda: Ka Ling Colleen Lee – Chiny-Hong Kong

oraz 6 równorzędnych wyróżnień:

Jacek Kortus – Polska
Rachel Naomi Kudo – USA
Rieko Nezu – Japonia
Yuma Osaki – Japonia
Yeol Eum Son – Korea Płd.
Andrey Yaroshinskiy – Rosja

Przyznano również nagrody specjalne:
za najlepsze wykonanie poloneza: Pan Rafał Blechacz – Polska
za najlepsze wykonanie mazurków: Pan Rafał Blechacz – Polska
za najlepsze wykonanie koncertu: Pan Rafał Blechacz – Polska

Konkurs im. Fryderyka Chopina należy do najstarszych konkursów muzycznych na świecie. Jego inicjatorem był polski pianista i kompozytor, Jerzy Żurawlew (1887-1980). Pierwszy konkurs odbył się w styczniu 1927 roku w Filharmonii Warszawskiej gdzie odbyły się też 2 kolejne konkursy, które wg założeń miały odbywać się co 5 lat. W 1942 roku konkurs się nie odbył ze względu na II wojnę światową. Został wznowiony dopiero w 1949 roku. Odbudowa Filharmonii Warszawskiej spowodowała przesunięcie kolejnej edycji konkursu o 6 a nie jak było zamierzone 5 lat (1955 r). Od tego czasu konkursy odbywają się zgodnie z planem co 5 lat.
Wygranie lub otrzymanie jednej z nagród na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim ułatwia karierę artystyczną uczestnika, toruje mu drogę do najsłynniejszych sal koncertowych.
W polskich Konkursach Chopinowskich zdobywali sławę tacy uznani dziś pianiści jak: Lew Oborin, Stanisław Szpinalski, Aleksander Uniński, Jakov Zak, Witold Małcużyński, Jan Ekier, Halina Czerny Stefańska, Bella Davidovich, Barbara Hesse-Bukowska, Adam Harasiewicz, Wladimir Ashkenazy, Fu Ts’Oung, Lidia Grychtołówna, Maurizio Pollini, Martha Argerich, Garrick Ohlsson, Piotr Paleczny, Eugene Indjic, Krystian Zimerman, Dang Thai Son, Stanislav Bunin, Kevin Kenner, Alexei Sultanov, Yundi Li.

Filharmonia Narodowa
00-950 Warszawa, ul. Jasna 5
www.filharmonia.pl, www.chopin.pl

Komentarze (2) do artykułu “Polak zwycięzcą XV Konkursu Chopinowskiego”

  1. lilly

    ratunku!!kto grał na jakim fortepianie??

  2. Marek

    Warszawski Konkurs Chopinowski bywa wstępem do kariery solistycznej, ale w chwili obecnej wydaje się, że większą karierę robi Janusz Olejniczak, którego brak na liście zamieszczonej w wartykule, niż Yundi Li a może i Barbara Hesse-Bukowska.

Dodaj komentarz