• 2005-10-20

XII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji „Rozdroże 2005”

Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski od 1994 roku organizuje unikalny w skali Polski, interdyscyplinarny festiwal prezentujący twórczość artystów przekraczających granice gatunków i dziedzin sztuki. Festiwal obejmuje prezentacje spektakli z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych. Każda edycja festiwalu dedykowana jest wybitnym, lecz nieznanym w Polsce artystom z innego kraju. Ich sztuka konfrontowana jest z twórczością artystów warszawskich. Festiwal odbywa się co roku w listopadzie. Podczas pierwszych jedenastu edycji festiwalu wystąpili na nim artyści z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Belgii, Hiszpanii, Węgier, Chorwacji, Słowenii, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Warszawy (m.in. Teatr Tańca Piny Bausch z Wuppertalu, zespół wokalny Meredith Monk z Nowego Jorku, zespół tańca nowoczesnego „Rosas”  Anny Teresy de Keersmaeker z Brukseli oraz tancerz Kazuo Ohno z Japonii). W imprezach dotychczasowych edycji festiwalu wzięło udział ponad 20 tysięcy osób. Program festiwalu spotkał się z dobrym przyjęciem widzów i krytyków.

Tegoroczna, XII edycja festiwalu „Rozdroże” odbywająca się w dniach od 13 listopada do 6 grudnia 2005, zaprezentuje twórczość artystek ze Skandynawii. Ich droga twórcza wyróżnia się oryginalnością i konsekwencją, a spektakle – harmonią oraz walorami wizualnymi. Zaproszone przedstawienia łączy wspólny temat – próba ukazania zderzenia duchowych aspiracji człowieka z materialnym wymiarem życia.

Festiwal zainauguruje dwukrotny pokaz w „Collegium Nobilium” spektaklu tanecznego pt. „The Mirror” w choreografii i wykonaniu Kitt Johnson z Kopenhagi. Jest ona najbardziej cenioną duńską tancerką i choreografką. Artystka słynąca z nadzwyczajnej zdolności transformacji, stworzyła własny, oryginalny język fizycznej ekspresji. Jest autorką ponad 20-tu solowych spektakli prezentowanych w Europie, Ameryce i Azji. Jej przedstawienia wyróżniają się niezwykłymi obrazami i perfekcją ruchu. Kitt Johnson kieruje zespołem tańca nowoczesnego „X-act” działającym w Kopenhadze. Spektakl pt. „Mirror” z 2002 roku dotyka głębokich, podświadomych pokładów ludzkiej natury. W 2003 roku otrzymał prestiżową nagrodę „Reumert” dla najlepszego duńskiego spektaklu tanecznego. Był z sukcesami prezentowany m.in. w Londynie, Brukseli, Sztokholmie, Nowym Jorku i na Biennale Tańca w Lyonie. Artystka nigdy nie występowała w Polsce.

W Teatrze Małym dwukrotnie pokazany zostanie najnowszy spektakl grupy „TRAVA” pt. „Hella! Helle!”. Grupę „TRAVA” tworzą: fińska tancerka Heini Nukari oraz Anna Jankowska – aktorka z Warszawy. Od 1998 roku artystki działają razem tworząc afabularne spektakle na pograniczu teatru fizycznej ekspresji oraz tańca. W ich przedstawieniach ruch w przestrzeni, obraz i dźwięk łączą się w harmonijną całość. Spektakle grupy ,,TRAVA’’ były prezentowane m. in. w Berlinie, Wiedniu, Madrycie, Lizbonie, Montrealu i w Warszawie (m. in. w Teatrze Małym). „Hella! Helle!” – to najnowszy spektakl grupy „TRAVA” (premiera  w lipcu br. w Berlinie). Ukazuje przeżycia dwóch meteopatek w egzotycznym świecie, w którym panuje upał. Przedstawia zderzenie wyobrażeń Europejczyków o życiu ludzi w Azji z ich rzeczywistą egzystencją. Podczas festiwalu ,,Rozdroże 2005’’ widzowie obejrzą nową, zmienioną wersję spektaklu.

W Teatrze Małym dwukrotnie też wystąpi Virpi Pahkinen – jedna z najbardziej znanych tancerek i choreografek skandynawskich. Zaprezentuje ona wieczór tańca pt.: „Suite 303” (premiera w 2001 roku). Artystka urodzona w Finlandii, pracuje w Sztokholmie. Tańczyła m.in. w słynnym zespole „Cullberg Ballet” oraz w spektaklach teatralnych Ingmara Bergmana. Specjalizuje się w spektaklach solowych, które prezentowała w 30-tu krajach na wszystkich kontynentach. Virpi Pahkinen stworzyła własny, odrębny styl tańca charakteryzujący się m.in. niezwykłą precyzją i płynnością ruchu. Przedstawienia artystki wyróżniają się walorami wizualnymi: rzeźbiarskim traktowaniem ciała,  użyciem oryginalnych kostiumów i grą światła. Inspirowane kulturą i duchowością Orientu przedstawienia Pahkinen nawiązują do archetypów zbiorowej podświadomości. Spektakl ,,Suite 303’’ składa się z czterech solowych choreografii artystki . Zaprasza ona widzów do odbycia duchowej podróży. Tworzy obrazy przypominające ożywione posągi, tańce świątynne lub szamańskie rytuały.

Na zakończenie festiwalu w sali klubu „Stodoła” planowany jest pokaz spektaklu pt. „Theremin. Ether Music and World History” grupy „Hotel Pro Forma” z Kopenhagi. „Hotel Pro Forma” – to znana w Europie grupa działająca na styku sztuki, nauki i architektury. Istnieje od 1986 roku. Jej pracami kieruje Kirsten Dehlholm – autorka i reżyserka oryginalnych, interdyscyplinarnych widowisk łączących elementy teatru, koncertu i multimedialnej projekcji. Premiera „Theremina” miała miejsce w 2004 roku. Przedstawienie opowiada o dramatycznych losach Lwa Termena, twórcy pierwszego na świecie elektronicznego instrumentu – teremina. Życie rosyjskiego geniusza dźwięku ukazano na tle historii i rozwoju techniki XX wieku (sowieckiego totalitaryzmu i badań w dziedzinie elektroniki). Obok wykonawców z Danii w spektaklu bierze także udział Lidia Kawina – cioteczna wnuczka wynalazcy grająca na tereminie. Przedstawienie wyróżnia się niezwykłymi dźwiękami i fascynującymi obrazami. Spektakl pt. „Theremin” był prezentowany w krajach nadbałtyckich w ramach międzynarodowego projektu pt. „Seas” (m.in. w Gdańsku). Grupa „Hotel Pro Forma” nigdy nie występowała w Warszawie. W 1993 roku Centrum Sztuki Współczesnej zorganizowało seminarium o twórczości grupy „Hotel Pro Forma” z udziałem Kirsten Delholm i Clausa Lynge.

Prezentacjom spektakli festiwalu towarzyszyć będą dyskusje i spotkania artystów z publicznością  ilustrowane projekcjami zapisów spektakli.

Dodaj komentarz