• 2005-09-29

Amerykański sukces Teatru Cogitatur

Katowicki Teatr Cogitatur zaproszony przez Chopin Theatre na gościnne występy odniósł w Chicago ogromny sukces zarówno wśród publiczności, jak i krytyki teatralnej. Spektakle: Aztec Hotel i W hołdzie Ekspresjonistom zostały zaprezentowane w sumie szesnaście  razy przy całkowicie wypełnionej widowni.

Po prezentacji przedstawień w prasie ukazało się wiele recenzji, w których zachwycano się pięknem wizji scenicznych, umiejętnością oddziaływania na podświadomość widza, mistrzowskim osiąganiem nastroju, przez operowanie światłem i ciemnością oraz dzięki wspaniałej muzyce Tomasza Kałwaka. Chwalono również precyzję gry aktorskiej, a także ich niezwykłą siłę ekspresji. Natomiast publiczność wyrażała swoje zadowolenie po spektaklach – owacją na stojąco. Christopher Piatt krytyk Time Out Chicago napisał: „Nawet biorąc pod uwagę naszą armię artystów wyróżniających się w spektaklu wizualnym i teatrze fizycznym (…) nic w mieście nie wygląda, ani nie jest odczuwane tak, jak ten oszałamiający kolaż.”

W ubiegłych latach Teatr Cogitatur gościł już na scenie Chopin Theatre. W 2003 roku pokazano Aztec Hotel, a rok później – Cztery sny Hölderlina, które zostały uznane przez „Chicago Tribune” za jedne z najważniejszych wydarzeń sezonu teatralnego 2003/2004. W Chicago odbywają się setki premier przygotowanych przez około 250 lokalnych grup teatralnych oraz wizytujących teatrów. Skala ta oddaje wielkość sukcesu teatru z Katowic.

Dodaj komentarz