• 2005-09-26

„Klasa” – fotogramy Jacka Marii Stokłosy

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka zaprasza w dniu 27 września 2005, o godz.17.00 do Galerii – Pracowni Tadeusza Kantora (Kraków, ul. Sienna 7/5) na otwarcie wystawy „Klasa” – fotogramy Jacka Marii Stokłosy.
 
Prezentowany zestaw to zobrazowane przeze mnie wspomnienie Klasy, grupy ludzi których zjednoczyła wola Tadeusza Kantora. Decyzja ta wpłynęła na ich życie, na ich stosunek do otaczającej rzeczywistości, na ich psychikę, a nawet ich kondycję fizyczną. To była umieszczona w określonym czasie kilku lat, mała społeczność, żyjąca pod dyktando jednego człowieka. Ta uległość to wynik uznania i akceptowania jego wizji świata i sztuki. Ta grupa ludzi tworzyła spektakl „Umarła Klasa”, genialne dzieło, będące ukoronowaniem wieloletnich doświadczeń teatralnych wybitnego twórcy.

Klasa na całym świecie powodowała euforię u publiczności teatrów. Każdy spektakl był inny, zgodny z wolą reżysera, za każdym razem żłobił również nowe wzruszenia w jego odtwórcach.

Byłem trybikiem w tym sprawnym mechanizmie. W „złotej obsadzie” – jak to kiedyś w Rzymie oznajmił Tadeusz. Chcąc odtworzyć ten czas, te uniesienia, mniej skupiam się na spektaklu, staram się pokazać obrazy, ludzi, eksponaty, przypominam sytuacje towarzyszące, zapamiętane w naszej świadomości i odtwarzające klimat tych dni. Oto Balzak obserwujący kaczki pływające w stawie parku w Grazu. Zapisuję ten obraz tak charakterystyczny dla tego artysty, nie tylko malarza, człowieka, ale również wyrazistej postaci scenicznej.

Próbuję zatrzymać miniony czas montując go w kadry. Umarła Klasa nie może umrzeć. Umierają ludzie, jest ich coraz mniej, z nimi umierają wspomnienia, dlatego to wyjątkowe niejednoznaczne dzieło musi być zapisywane na wiele sposobów. Tylko tak można oddać jego złożoność. I to jest jedna z prób zapisu.
Jacek Maria Stokłosa

Jacek Maria Stokłosa – Artysta grafik, fotografik, mgr sztuki, studia na Wydziałach Form Przemysłowych i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom na Wydziale Grafiki w roku 1972. Działalność twórcza od roku 1963. Uprawia grafikę artystyczną, nagroda na VI Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie, udział w kilkudziesięciu międzynarodowych prezentacjach graficznych na świecie.

Dziedzina w której wypowiada się równolegle to fotografia artystyczna, kreacyjna. Udział w pierwszych manifestacjach tego kierunku w Polsce. Związany artystycznie ze środowiskiem krakowskiej Galerii Krzysztofory oraz warszawskiej Galerii Foksal, przez dwadzieścia lat występował w teatrze Cricot 2, Tadeusza Kantora.

W 1967 powstaje "Druga Grupa" składającą się z trzech osób (Jacek Maria Stokłosa, Lesław i Wacław Janiccy). Razem działają w obszarze sztuki enviroment i konceptualnej, tworząc ważne dla polskiej awangardy zdarzenia. W roku 1973 "Druga Grupa" pokazuje instalację "Gwarancja 25-35" na VIII Biennale Sztuki Młodych w Paryżu. W 1999 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie na wystawie "Refleksja konceptualna w sztuce polskiej – Doświadczenia dyskursu 1965-1975" pokazano przegląd realizacji "Drugiej Grupy".

Indywidualne wystawy: "Synchronizacja Niemożliwa", "Pionier", "Makieta", "Pytanie" w Galerii Foksal w Warszawie, W 1988 roku w Krakowie w Galerii ZPAF powstaje "Videoinstalacja", która neguje zbytnią fascynację współczesną techniką przekazu i przedkładanie formy nad treść przekazu. Duża instalacja "Poza Wyborem" pokazana w 1992r. jako indywidualna ekspozycja na Foto Expo w Göteborgu następnie w Galerii Krzysztofory w Krakowie, Galerii ON w Poznaniu i BWA w Słupsku. W roku 1995 indywidualna wystawa-instalacja "Silver Shadow" w Starmach Gallery w Krakowie. Udział w wystawach Katedry Fotografii krakowskiej ASP w Bratysławie, Pradze i Krakowie. Indywidualna wystawa "Mój Tadeusz Kantor" w ramach Festiwalu Kraków 2000. W 2001 instalacja "Zakamarki" w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Uprawia grafikę użytkową i wystawiennictwo.

We współpracy z prof. Barbarą Borkowską projekty i realizacje nagradzanych ekspozycji na Targach Poznańskich w latach 1995,1996, 1997. Projektują ekspozycje muzealne: Zamek na Wawelu – Jan Vermeer "Święta Prakseda", Pałac Sztuki w Krakowie – "Gustaw Klimt", Galeria MCK w Krakowie – "Georg Grosz", "W kręgu historyzmu", "Oscar Kokoschka". Ekspozycja Muzeum Pediatrii Collegium Medicum UJ. Projekt i realizacja nowych rozwiązań informacji wizualnej na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W 1999 roku /wraz prof. Barbarą Borkowską/ zostaje laureatem międzynarodowego konkursu na projekt stałej ekspozycji w budynku "Sauny" na terenie b. obozu Birkenau. W roku 2002 ekspozycja ta została nagrodzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wykładowca na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie – fotografia cyfrowa i przetwarzanie komputerowe. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków – prezes Okręgu Krakowskiego ZPAP przez dwie kadencje od 1996 do 2002. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików – członek Zarządu Okręgu. Członek Towarzystwa Przetwarzania Obrazów. Radny Dzielnicy V miasta Krakowa przez trzy kadencje /1992-2002/, bezpartyjny Krakowianin, lat 59, wdowiec, syn Piotr, iberysta absolwent UJ, tradycje rodzinne w Krakowie przodków z linii Szwarcenberg Czernych i Höffelmajerów sięgają XIII wieku.

Dodaj komentarz