• 2005-09-23

Nagroda dla Ryszarda Kapuścińskiego

Polski pisarz Ryszard Kapuściński został laureatem tegorocznej włoskiej nagrody literackiej imienia Elsy Morante w nowej kategorii "Kultura Europy". Jak ogłosiła kapituła nagrody, pisarza uhonorowano tym wyróżnieniem za tom "Podróże z Herodotem".

W swojej najnowszej książce sławny reporter opowiada o wielu fascynujących wydarzeniach politycznych i historycznych, których był naocznym świadkiem, zestawiając je z faktami opisywanymi przez Herodota. Zastanawia się, jak sposób podróżowania, przekazywania wiadomości i opisywania dziejów wpływa na rozumienie świata. I choć wydawać by się mogło, że od czasów Herodota w pracy reportera zmieniło się prawie wszystko, to jednak i współcześnie, mimo natłoku informacji z różnych części globu, trudno zrozumieć bieg historii.

Z "Dziejami Herodota" Ryszard Kapuściński wyruszał w swoją pierwszą zagraniczną podróż, książkę dostał w prezencie od swojej redakcyjnej koleżanki. Dzieło starożytnego historyka towarzyszyło mu w wędrówkach po Indiach, Chinach, Azji Mniejszej i Afryce.

Dodaj komentarz