• 2005-09-22

Jak czytać malarstwo

Nakładem Wydawnictwa Universitas ukazała się ostatnio książka Patricka de Ryncka: "Jak czytać malarstwo. Rozwiązywanie zagadek, rozumienie i smakowanie dzieł dawnych mistrzów" w tłumaczeniu Piotra Nowakowskiego.
 
Co ujawnia "obraz w obrazie", widoczny w "Liście miłosnym" Vermeera? Dlaczego cytryny były tak popularne we martwych naturach epoki renesansu? Dlaczego przedstawienie bogini Pax w obrazie Rubensie "Minerwa chroniąca Pax przed Marsem" uchodzi za wyjątkowe? – Na te i inne pytania odpowiada książka "Jak czytać malarstwo…".

Znakomity podręcznik dla amatorów sztuki oraz bywalców muzeów. Prawdziwe znaczenie arcydzieł malarskich kryje się w bogactwie zastosowanych przez twórców symboli, tematów i motywów, które nierzadko umykają oku współczesnego widza. Brak szczegółowej wiedzy z zakresu mitologii greckiej, rzymskiej, folkloru oraz teologii chrześcijańskiej – tak żywych w umysłach dawnych twórców i ich publiczności- znacząco utrudnia interpretację zawartych w obrazach metafor i podtekstów.

Książka Patricka de Ryncka kieruje uwagę czytelnika ku pozornie nieistotnym detalom obecnym w dziełach Giotta, Botticellego, El Greca, Michała Anioła, Vermeera i wielu innych. Zwięzłe, lecz konkretne objaśnienia znaczeń poszczególnych obrazów zostały uzupełnione o ponad 900 barwnych reprodukcji, umożliwiając zarówno interpretację, jak i podziwianie kanonu dzieł sztuki zachodniej.

Dodaj komentarz