• 2005-09-21

Muzyka Łączy Narody

muzyka laczy narodyMuzyka Łączy Narody to projekt muzyczny łączący różne światy i style muzyczne, wśród nich muzykę klasyczną, arabską, perską, bałkańską oraz klezmerską. Pomysłodawcą oraz szefem artystycznym tego przedsięwzięcia jest Bohdan Jarmołowicz, dyrygent, aranżer i dyrektor Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku. Rezultatem jego poszukiwań jest program, który po raz pierwszy w historii w taki sposób ukazuje jak wiele wspólnego mają wymienione rodzaje muzyczne z muzyką klasyczną.

Gwiazdą koncertu, który odbędzie się 1 października 2005 r. (Międzynarodowy Dzień Muzyki) o godz. 19.00 w Centrum Św. Jana w Gdańsku będzie klezmerski zespół o światowej sławie – krakowskie trio Kroke , w składzie: Tomasz Kukurba – altówka, skrzypce, śpiew, Jerzy Bawoł – akordeon, Tomasz Lato – kontrabas, gościnnie: Tomasz Grochot na instrumentach perkusyjnych. Wystąpią także: irański wirtuoz santur i wokalista Jahiar Azim Irani oraz tenor Tomasz Krzysica. Artystom we wszystkich utworach będzie akompaniowała orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza. W kilku utworach solistom towarzyszyć będzie Dziecięco-młodzieżowy Chór Fantazja Sp. nr 5 i ZSO nr 2 w Słupsku przygotowany przez Liliannę Zdolińską.

Po raz pierwszy artyści wykonają najpopularniejsze utwory z repertuaru zespołu Kroke w wersji symfonicznej, specjalnie na ten koncert zaaranżowane przez Bohdana Jarmołowicza, Andrzeja Marko, Macieja Szymańskiego oraz Marcina i Mateusza Pospieszalskich. Podczas wieczoru usłyszymy także m.in. kompozycje Stinga, Jahiara, ( perskiego muzyka od ośmiu lat zamieszkałego w Polsce), słynną, spopularyzowaną przez Kroke, Natachę Atlas i Nigela Kennedy’ego, serbską melodię ludową Ajde Jano oraz utwór Lourdes irańskiej kompozytorki Mahin Zarinpanjeh, która będzie obecna na koncercie. Popisem samej orkiestry będzie wykonanie fragmentów pięknej suity symfonicznej Szeherezada Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, inspirowanej Baśniami tysiąca i jednej nocy.

Organizatorzy: Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku, Stowarzyszenie Kulturalne Pegaz w Słupsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

Sprzedaż biletów w cenie 30 zł – normalny, 25 zł – ulgowy

Dodaj komentarz