U progu wolności. Nowa Huta w latach 1979–1989

gettoMuzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Zarząd Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” zapraszają 9 września o godz. 12.00 do Oddziału „Dzieje Nowej Huty” (os. Słoneczne 16), na otwarcie wystawy „U progu wolności. Nowa Huta w latach 1979–1989”.

W 2005 roku mija 25. rocznica powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Z tej okazji Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w swoim najmłodszym oddziale na os. Słonecznym w Nowej Hucie zorganizowało wystawę poświęconą ostatniemu dziesięcioleciu PRL-u i walce mieszkańców Nowej Huty o demokratyczne państwo.

Na wystawie będzie można zobaczyć przedstawione w fotografiach najważniejsze wydarzenia z lat 1979–1989, od pierwszej wizyty Jana Pawła II w klasztorze oo. Cystersów, aż do kontraktowych wyborów do sejmu i senatu w 1989 r. Oprócz fotografii zaprezentowane zostaną także obrazy malowane przez krakowskich artystów, m.in. Leszka Sobockiego, Edwarda Dwurnika, Mariana Siwka, Barbarę Skąpską, zainspirowane przez wydarzenia rozgrywające się w Nowej Hucie w latach 80. Jednym z elementów wystawy będą również przedmioty związane z oporem społeczeństwa wobec władzy, takie jak sztandary „Solidarności”, biżuteria noszona przez kobiety w stanie wojennym, powielacz, na którym drukowano nielegalne wydawnictwa (również prezentowane na wystawie), mundur ZOMO, oficjalna gazeta wydawana przez władzę w stanie wojennym i wiele innych.

Będzie można zobaczyć także przedmioty codziennego użytku, które towarzyszyły ludziom przez wiele lat życia w PRL-u, z najbardziej charakterystycznymi dla systemu kartkami na żywność. Wystawie towarzyszyć będzie katalog zawierający, oprócz naukowego opracowania tych dziesięciu lat historii Nowej Huty, wiele unikalnych fotografii Stanisława Gawlińskiego, Stanisława Markowskiego, archiwum KRH NSZZ Solidarność oraz archiwum IPN Oddział w Krakowie.

Dodaj komentarz