• 2005-08-29

Byliśmy razem. Warszawa, Kraków, Rzym

31 sierpnia w warszawskiej Galerii Delfiny odbędzie się otwarcie wystawy pt. „Byliśmy razem. Warszawa, Kraków, Rzym”, prezentującej fotografie autorstwa Rafała Milacha, Krzysztofa Kuczyka (studenta AF II roku), Zbyszka Łaty (studenta AF II roku) i Andrzeja Guzika.

Wystawa prezentuje 40 kolorowych i czarno-białych zdjęć zrealizowanych w okresie poprzedzającym śmierć Papieża Jana Pawła II w Warszawie i Krakowie, a także w czasie pogrzebu Jego Świętobliwości w Rzymie. Są to wyraziste, nacechowane silnym przekazem symbolicznym fotografie w konwencji reportażu, prezentujące „życie codzienne” w trudnym okresie narodowego skupienia. Wystawa dotychczas prezentowana była Młodzieżowym Domu Kultury Fort 48 w Krakowie. Jej pokazaniem zainteresowane jest także Muzeum Historii Miasta Krakowa.

Od autorów:

Jedynym moim wrażeniem z Rzymu był brak podniosłej atmosfery, jaką czuło się w Wadowicach czy Krakowie. W Rzymie panował klimat pikniku – Rafał Milach.

To był wyjątkowy czas. Chciałem fotografować w możliwie prosty sposób, jak najmniej przeszkadzając ludziom – Krzysztof Kuczyk.

Informacja o śmierci Papieża dowiedziałem się z telewizji. Zapragnąłem Jego śmierć przeżywać z innymi. Czułem potrzebę uczestniczenia w wydarzeniach. Dwa miliony ludzi zgromadzonych na krakowskich Błoniach i setki tysięcy w innych rejonach Polski miało podobne odczucia. Fotografuję już długo i gdy coś się dzieje sięgam po aparat automatycznie, ale w tym przypadku nie było to dla mnie takie oczywiste. Starałem się nie zaburzyć przeżywania tych chwil innym i sobie samemu – Andrzej Guzik.

O 21.37 rozległo się bicie dzwonów. Stanąłem wraz z setkami ludzi pod oknem na Franciszkańskiej 3. Nie było rozmów. 2 kwietnia przepychałem się w tłumie chcąc być z innymi. Fotografowałem, mając na uwadze powagę chwili – Zbyszek Łata

Wystawa czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 16.00-20.00 do 13 września 2005 r.

Dodaj komentarz