• 2005-08-24

VI Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków

Tegoroczny VI Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego odbędzie się w dniach od 15 do 22 września 2005 r. Do udziału w Konkursie zgłosiło się 84 młodych wiolinistów ze wszystkich zakątków Polski. Wystąpią oni w dwóch grupach wiekowych: do 17 lat oraz od 17 do 25 lat.

Konkurs odbędzie się w Lublinie, w dniach 15 – 22 września 2005. Przesłuchania Konkursowe będą miały miejsce w Trybunale Koronnym. Zakończeniem Konkursu będzie Konkurs Laureatów w Filharmonii Lubelskiej w dniu 22 września o godz. 17.00.

Patronat nad konkursem objął Minister Kultury Waldemar Dąbrowski. W Komitecie Honorowym Konkursu znaleźli się wybitni przedstawiciele życia kulturalnego, naukowego, społecznego i politycznego.

Przesłuchania zostały podzielone na trzy etapy. W pierwszym, w  dniach od 15 do 16 września, ze względu na bardzo dużą ilość uczestników przesłuchania odbywały się będą w dwóch grupach. Najlepsi przejdą do drugiego etapu. Finałowy trzeci etap, bez wątpienia najciekawszy pod względem muzycznym (uczestnicy  grają koncerty skrzypcowe z towarzyszeniem fortepianu), odbędzie się 20 i 21 września. Wszystkie przesłuchania będą miały miejsce w Salach Trybunału Koronnego na lubelskiej Starówce przy Rynku 1.

Oceny młodych uczestników konkursu będzie dokonywało 14 osobowe Jury. Na jego czele stanął prof. Roman Lasocki. Pozostali członkowie Jury:
Prof. Tadeusz Gadzina – Viceprzewodniczący
Prof. Michał Grabarczyk – Viceprzewodniczący
Prof. Dominika Falger
Prof. Andrzej Gębski
Prof. Jerzy Hazuka
Red. Józef Kański
Prof. Henryk Keszkowski
Prof. Szymon Krzeszowiec
Prof. Krystyna Makowska
Prof. Paweł Łosakiewicz
Prof. Patrycja Piekutowska
Prof. Paweł Puczek
Prof. Iwona Wojciechowska
Honorowym Przewodniczącym Jury będzie wirtuoz skrzypiec Prof. Zakhar Bron (Rosja/Niemcy).

Zakończeniem Konkursu będzie uroczysty Koncert Laureatów w dniu 22 września o godzinie 17.00 w Filharmonii Lubelskiej.
Najlepszym młodym skrzypkom stającym w tym roku do rywalizacji przyznane zostaną  nagrody regulaminowe w każdej z dwóch grup. Nagrodą w Konkursie jest bezpłatny udział w X Międzynarodowym Konkursie im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w roku 2006 dla pierwszych trzech osób w każdej z dwóch grup wiekowych. Świadectwem wysokiej rangi i dużej popularności VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków są bez wątpienia nagrody pozaregulaminowe, których jak zawsze jest wiele. Są nimi Koncerty i recitale w wielu filharmoniach z całej Polski.

Obie imprezy, Konkurs i Warsztaty Muzyczne odbywają się w roku 170 rocznicy urodzin i 125 rocznicy śmierci naszego patrona, najwybitniejszego polskiego wirtuoza skrzypiec Henryka Wieniawskiego. Są one ukoronowaniem uroczystych obchodów tego Jubileuszu i podkreśleniem wkładu mistrzów muzyki polskiej w rozwój i ubogacenie światowego dziedzictwa kultury.

Organizatorem Konkursu jest Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Współorganizatorami są: Ministerstwo Kultury, Urząd Marszałkowski w Lublinie, Urząd Miejski w Lublinie oraz Lubelskie Kluby Rotary.

Dyrektor konkursu: Jacek Ossowski

Dodaj komentarz