• 2005-08-20

Grafiki Salvadora Dalego

W Muzeum Śląskim w Katowicach można aktualnie zwiedzać wystawę grafik znanego surrealisty Salvadora Dalego. Jest to wybór spośród niezwykle różnorodnej i bogatej twórczości graficznej, a zarazem ilustratorskiej tego artysty.

Hiszpański malarz, rzeźbiarz, rysownik, grafik, ilustrator, projektant książek i biżuterii artystycznej – był Katalończykiem z pochodzenia. Należy do kręgu tych twórców awangardy XX wieku, którzy poprzez bogactwo warsztatu artystycznego oraz poruszanej tematyki, ale też z powodu skandali oraz kontrowersji, które wzbudzili, stali się symbolami sztuki najnowszej.

Jednym z takich skandali był postawiony Dalemu już za życia zarzut, iż jego dzieła graficzne, których wybór prezentujemy, są falsyfikatami. Lecz taką atmosferę wokół swojej osoby i twórczości artysta świadomie kształtował i kochał. Taką była jego sztuka.

Prace udostępnione w Muzeum Śląskim pochodzą z kolekcji prywatnej. Stanowią wybór spośród cyklów: Fotokolaże (1962-1976), Don Kichote (1957), Boska komedia (1960), Faust (1968-1969), Dekameron (1972), Żółte miłości (1974), Dziesięć recept na nieśmiertelność (1973), Dalego “Kaprysy” Goi (1975-1977).

Wyrażają postawę twórcy traktującego swe dzieła jak księgę. Księgę artysty odwołującego się do tekstu literackiego jako źródła inspiracji. Dali odzwierciedla w nich własną postawę wielkiego ekscentryka, dla którego życie to iluzja, sen, fotografia marzeń.

Dodaj komentarz