• 2005-08-18

Transit Spaces 2004

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie wystawia od wczoraj do 16 października pokaz “Transit Spaces 2004”.

Wystawa Transit Spaces 2004 odnosi się do przemian, jakie zachodzą w miastach i miejskiej kulturze krajów postkomunistycznych na skutek dokonujących się w tej części Europy transformacji ustrojowych.

Skupia się przede wszystkim na dwóch momentach: upadku Bloku Wschodniego oraz ubiegłorocznym poszerzeniu Unii Europejskiej, analizując wpływ owych wydarzeń na rzeczywistość urbanistyczną i społeczną “miejsc tranzytowych”.

Przy pomocy wideo, fotografii, animacji komputerowych, diagramów i tekstów wystawa dotyka takich między innymi kwestii jak zmiany zachodzące w przygranicznym rejonie Słubice -Frankfurt, rewitalizacja publicznej przestrzeni Mińska czy rola kiosków i sklepików w ekonomicznej transformacji miasta Smoleńsk. Strukturę wystawy tworzy siedem “przystanków” usytuowanych wzdłuż linii łączącej Berlin i Moskwę i ukazujących różnorodne konsekwencje tych samych procesów cywilizacyjnych.

Na każdy z tych “przystanków” składają się prace zrealizowane przez międzynarodowe grono artystów, architektów i teoretyków kultury skupionych wokół słynnego Bauhaus Kolleg w Dessau.

Kurator: Kai Vöckler (Bauhaus Kolleg, Dessau), współpraca ze strony CSW: Piotr Woźniakiewicz.

Dodaj komentarz