• 2005-07-29

Tomasz Stańko w 53 edycji DownBeat Annual International Critics Poll 2005

Jak co roku, amerykański DownBeat (numer sierpniowy 2005), najbardziej prestiżowy magazyn jazzowy na świecie, zamieścił wyniki głosowania w ankiecie na najlepszych artystów jazzowych.

Tomasz Stańko został uhonorowany w aż sześciu kategoriach:

Rising Star Acoustic Group: #3: Tomasz Stańko Quaret
Acoustic Group: #11: Tomasz Stańko Quartet
Jazz Album: #14: Tomasz Stańko, Suspended Night
Rising Star Jazz Artist: #12: Tomasz Stańko
Rising Star Trumpet: #12: Tomasz Stańko
Trumpet: #6: Tomasz Stańko

Nazwisko Tomasza Stańko pojawiało się już we wcześniejszych edycjach ankiety DownBeat, jednak w tym roku po raz pierwszy w tylu kategoriach i na tak wysokich pozycjach. Znalezienie się na szóstej pozycji wśród najlepszych trębaczy jazzowych na świecie oraz zaklasyfikowanie Kwartetu Tomasza Stańko wśród trzech zespołów, które wkrótce staną się gwiazdami na globalną skalę, jest wielkim osiągnięciem. Artyści, których nazwiska pojawiają się w ankiecie DownBeat to w przeważającej większości muzycy amerykańscy. Niewielu spośród Europejczyków udało się to osiągnąć, szczególnie na taką skalę, jak Tomaszowi Stańko w tym roku.

Można tu mówić o uhonorowaniu Tomasza Stańko zarówno jako solisty, jak i lidera zespołu. Wśród członków zespołu wielkie wyróżnienie spotkało również pianistę, Marcina Wasilewskiego, który wśród Rising Star Acoustic Piano (wschodząca gwiazda fortepianu) znalazł się na bardzo wysokiej, trzeciej pozycji.

Z pewnością wyniki ankiety DownBeat są kontynuacją sukcesów Kwartetu Tomasza Stańko, które miały podczas ich trzeciej trasy po Ameryce Północnej (marzec 2005). Większość krytyków głosujących w ankiecie to dziennikarze ze Stanów Zjednoczonych, ojczyzny jazzu, choć należy wspomnieć że w gronie wybranych znalazł się również Paweł Brodowski, redaktor naczelny Jazz Forum.

Kolejna amerykańska trasa Kwartetu Tomasza Stańko już w 2006. A jeszcze wcześniej premiera nowego projektu Stańko, do którego zaprosił czołowych amerykańskich muzyków – Johna Abercrombie i Marca Johnsona. Pierwsza odsłona nastąpi w październiku na Festiwalu w Lipsku. Polska premiera odbędzie się na III Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej (1-3 Grudnia 2005), którego Stańko jest dyrektorem artystycznym. Następny koncert we Wrocławiu 4 grudnia.

Dodaj komentarz