• 2005-07-29

Współczesne srebro

"Dekonstrukcja – Rekonstrukcja. Współczesne srebro" to tytuł wystawy, jaką można oglądać do 7 sierpnia w Galerii Bielskiej BWA W Bielsku Białej. Współczesną sztukę srebra – pokazaną na tegorocznym Legnickim Festiwalu Srebra 2005 w dniach 29 kwietnia – 5 czerwca, na bielskiej ekspozycji reprezentują trzy wystawy.

Pierwsza, to wystawa indywidualna Pawła Kaczyńskiego w cyklu „Sylwetki twórców”. Jest on jednym z pięciu autorów Grupy Sześć, niezwykle aktywnie działających na polskiej scenie złotniczej, tworzących i skutecznie promujących unikatową, eksperymentalną biżuterię, często z dystansem i poczuciem humoru. Projektuje dla galerii i odbiorców w Polsce i na świecie. Swoje kolekcje prezentuje na wielu wystawach, przeglądach i konkursach biżuterii oraz w gazetach branżowych. Zdobywa wiele nagród i wyróżnień.

Druga, to „Srebrne Szkoły” – cykl wystawowy prezentujący dorobek artystyczny europejskich szkół złotniczych. W tym roku swoje osiągnięcia pokazują Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz Akademia Sztuk Pięknych w Monachium (Akademie der Bildenden Künste w Monachium).

Trzecia wystawa nosi tytuł „Dekonstrukcja – Rekonstrukcja” i jest wystawą główną laureatów 14. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej.

Co roku na „srebrne” konkursy przychodzą prace artystów złotników z całego świata, i spośród nich międzynarodowe jury, złożone z najbardziej uznanych designerów i projektantów współczesnej biżuterii artystycznej, wyłania blisko 50 prac, które składają się na ekspozycję. Temat obecnego konkursu: „Dekonstrukcja – Rekonstrukcja” wymagał od twórców wnikliwej refleksji nad elementami tradycji złotnictwa i historii sztuki oraz sformułowania wybiegającego w przyszłość, indywidualnego wyrażenia.

Na obecna edycję konkursu 144 artystów z całego świata nadesłało 262 prace. Do udziału w wystawie jury zakwalifikowało 70 prac 41 autorów. Grand Prix konkursu otrzymała artystka japońska – Mirei Takeuchi; drugą nagrodę – Polka Ewa Effenberg; trzecią – Pedro Sequeira (Hiszpania). Galeria Sztuki w Legnicy swoją nagrodę przyznała artyście z Niemiec, Rudolfowi M. Scheffoldowi, zaś Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość przypadła Marcie Stachowskiej, studentce II roku w Wyższej Szkole sztuki Projektowania w Łodzi.

Dodaj komentarz