• 2005-07-28

Potrójny Cykl

Nothing but ashesDo 28 sierpnia 2005 r. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (Galeria "Oranżeria") można oglądać II i III edycję wystawy Patricka Bailly-Cowella pt. Nothing but ashes - Potrójny Cykl.

Nothing but ashes I (Nic oprócz popiołów) w roku 2000 zostało pokazane w orońskim Muzeum. Było jedną z pięciu prac wystawy Materia światła, a zarazem pierwszą częścią nieistniejącego jeszcze trzyczęściowego cyklu. Tytuł wystawy – Materia światła – był już zapowiedzią procesu zapoczątkowanego w pierwszej pracy, która ewoluowała, co dało w efekcie potrójny cykl. Trzy prace zgromadzone pod potrójną liczbą trzy.

Nothing but ashes I ustanawiał za pomocą zdań wyciętych światłem neonów życie takim, jakie je uczyniliśmy. W białej świetlistej przejrzystości oranżerii, w jej lewym skrzydle.

Nothing but ashes II przedstawia śmierć zaaplikowaną poprzez białe główki pryszniców. Nothing but ashes III w prawym skrzydle proponuje ponowne narodziny przy użyciu inkubatorów. Zatem, potrójny cykl wypełnia się.
Patrick Bailly-Cowell

Patrick Bailly-Cowell – ur. w 1943 w Londynie. Od 1977 mieszka i pracuje w regionie Jury we Francji. Poeta i krytyk sztuki, kurator i organizator wydarzeń artystycznych. Od 1992 regularnie pracuje w Polsce. Od 1996 do 1999 przewodniczący komitetu organizacyjnego Translacji, Piotrków Trybunalski. Współorganizator Topiło Utopia, Hajnówka.
Formy wypowiedzi artystycznej: malarstwo, instalacje, performance i fotografia.

Dodaj komentarz