• 2005-07-28

Magiczna Miniatura

W poniedziałek, 1 sierpnia o godz. 18.00 w Galerii DAP w Warszawie (ul. Mazowiecka 11 a) odbędzie się wernisaż wystawy „Magiczna Miniatura”. Wystawa jest czynna do 7 sierpnia br.

Na wystawie prezentowane są projekty znaczków pocztowych, kopert FDC, datowników i kart pocztowych autorstwa twórców zrzeszonych w Związku Polskich Artystów Plastyków. Są to prace powstałe w ostatnim dwudziestopięcioleciu oraz niezrealizowane z różnych względów projekty. Wyboru prac dokonali sami autorzy.

Nie tak dawno niemal każdy brał co jakiś czas znaczek pocztowy do ręki, naklejał na kopertę, wrzucał do skrzynki. Wielu zwracało uwagę na urodę znaczka, przesłanie, komunikat. Bywali też tacy, co gromadzili te małe kawałeczki zadrukowanego papieru, umieszczając „magiczne miniatury” w specjalnych klaserach. Goethe nazywał kolekcjonerów „szczęśliwymi ludźmi”. Teraz zwiemy ich filatelistami. Przedmiot ich pasji jest wiernym dokumentem ludzi, dziejów, obyczajów, historią pisaną od 165 lat, od wynalazku Sir Rowlanda Hilla.

Historia znaczka polskiego zaczęła się w 1860 r., ale prawdziwie polskie emisje przyniosło dwudziestolecie międzywojenne. Z tego okresu pochodzą podziwiane do dziś znaczki, wykonane w szlachetnych technikach druku, wiele z nich o nieprzemijającej wartości artystycznej. Dramatycznej wymowy nabrały po wrześniu 1939. Seria upamiętniająca najważniejsze wydarzenia z historii Polski przestemplowana nadrukiem Generalnej Guberni jest znamiennym znakiem czasu. W 1944 roku zaczynajà się współczesne dzieje znaczka. Pierwsze lata przedpaździernikowego stalinizmu to przewaga propagandy realizowanej w całkiem przyzwoitym stalorycie. Po 1956 roku stopniowo więcej miejsca zajmują emisje nie obciążone sztywnymi wytycznymi propagandy. Pojawiajà się śmielsze formalnie pomysły graficzne. Emisje z lat 60-tych i 70-tych lokuje się na przyzwoitym europejskim poziomie, a można też znaleźć wśród nich prawdziwe miniaturowe dzieła sztuki.

Biorąc do ręki znaczek pocztowy zwykle nie zastanawiamy się jaki jest proces jego powstawania, a pierwszym etapem tego procesu jest projekt. Autorami projektów polskich znaczków pocztowych byli często wybitni twórcy, a niemal zawsze świetni graficy. Dla niektórych z nich projektowanie znaczków było tylko przygodą, jak w przypadku Ludwika Maciąga – wybitnego malarza i wieloletniego dziekana Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP, większość autorów to jednak wyspecjalizowani graficy-projektanci.

W wystawie bierze udział dwudziestu siedmiu autorów: Alojzy Balcerzak, Tomasz Bogusławski, Jacek Brodowski, Henryk Chyliński, Jerzy Desselberger, Ryszard Dudzicki, Andzej Gosik, Andrzej Heidrich, Maciej Jędrysik, Jacek Konarzewski, Ewa Libera, Edward Lutczyn, Ludwig Maciąg, Stefan Małecki, Anna Niemierko, Marian Nowiński, Małgorzata Osa, Jerzy Pietras, Michał Piekarski, Agnieszka Sobczyńska, Zbigniew Stasiak, Andrzej Szczepaniak, Karol Śliwka, Włodzimierz Terechowicz, Wiesław Wałkuski, Franciszek Winiarski, Janusz Wysocki. Obecność wśród autorów Andrzeja Heidricha, z którego twórczością stykają się niemal codziennie wszyscy – jest bowiem autorem wszystkich polskich banknotów będących aktualnie w obiegu – stwarza dla widza dodatkową atrakcję.

Dodaj komentarz