• 2005-07-18

Arcydzieła muzyki wokalnej

24 lipca 2005 odbędzie się na scenie eL szczecińskiej Opery na Zamku recital „Arcydzieła muzyki wokalnej” w wykonaniu Wojciecha Maciejowskiego – tenor i Laury Sobolewskiej – fortepian.
 
Wojciech Maciejowski – tenor
Urodził się w 1961 roku w Poznaniu. Przez 10 lat był chórzystą i solistą Poznańskiego Chóru Chłopięcego Jerzego Kurczewskiego. Jest absolwentem muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Podyplomowego Studium Dyrygenckiego Akademii Muzycznej  w Bydgoszczy oraz Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej w Poznaniu (dyplom z wyróżnieniem – klasa prof. Ewy Wdowickiej).

W 1990 roku był stypendystą Towarzystwa Mozartowskiego i Akademii Mozarteum w Salzburgu. Jest laureatem konkursów wokalnych: trzy nagrody na Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, I nagroda na Konkursie Moniuszkowskim w Warszawie w 1989 roku.

Współpracuje z teatrami operowymi w kraju i za granicą. Wojciech Maciejowski występował także na znanych festiwalach muzycznych m.in. Brighton, Praska Wiosna, Wiener Klassik, Mozartwoche Salzburg. Na swym koncie ma liczne nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe w Polsce, Czechach, Niemczech i Austrii.
Od 1996 roku prowadzi klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od roku 1999 – Dyrektor artystycznego festiwalu Świnoujskie Dni Muzyki -Viva la Musica.
 
Laura Sobolewska – pianistka
Urodziła się w 1973 roku w Głogowie. Ukończyła studia pianistyczne w poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. W. Andrzejewskiego. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez R. Baksta i Vitaly’ego Margulisa.

Jest laureatką licznych konkursów pianistycznych, m. in. J.S. Bacha, Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Ragusa – Ibla na Sycylii. Jest dwukrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki a także laureatką Konkursu Europejskiej Fundacji Muzycznej Yamaha.

Koncertuje w Polsce i za granicą. W 2002 roku wystąpiła z serią koncertów w USA (m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall). Jej zainteresowania pianistyczne nie ograniczają się jedynie do muzyki solowej. Jest także cenioną kameralistką. Dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.

Działalność koncertową łączy z pracą pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Dodaj komentarz