• 2005-06-13

Tadeusz Kantor. Interior imaginacji

Fotografie z happeningów, zdjęcia przedmiotów scenograficznych, scen ze spektakli Tadeusza Kantora oraz artykuły dotyczące twórczości artysty składają się m.in. na publikację "Tadeusz Kantor. Interior imaginacji". Promocja książki odbyła się niedawno w warszawskiej Zachęcie.

Ok. 200-stronicowy album towarzyszy wystawie, którą można zwiedzać w Zachęcie do 12 czerwca. Publikacja powstała pod redakcją kuratorów ekspozycji – Jarosława Suchana i Marka Świcy. Zawiera m.in. wywiad Anny Jagiełło z włoskim kolekcjonerem, marszandem i przyjacielem Tadeusza Kantora – Arturo Schwarzem.

Książka prezentuje także fotografie tzw. ambalaży (z fr. emballage – opakowanie), prac Kantora, na których przedstawiał nie przedmiot sam w sobie, ale to, co go okrywa: papierową torbę, kopertę czy ubranie. Dyrektor londyńskiej Tate Gallery Nicholas Serota wspomina w książce wielką wystawę ambalaży w Wchitechapel Art Galerry z 1976 roku.

Rozdział "Okolice zera" to m.in. fotograficzna dokumentacja niektórych happeningów i akcji ulicznych realizowanych przez artystę w latach 60. i na początku 70.

W części książki zatytułowanej "Metamorfozy" prezentowane są niektóre obrazy i rysunki ilustrujące silnie zdeformowane organizmy, o których sam artysta mówił, że "znajdują się w stanie spazmu, agonii i zagrożenia". Czarno-białe fotografie z przedstawień "Umarła klasa" i "Wielopole, Wielopole" znajdują się w rozdziale pt. Teatr Pamięci.

Publikacji towarzyszy płyta CD z obszernym kalendarium i fragmentami życiorysu spisanego przez samego Kantora w krakowskiej Cricotece.

Tadeusz Kantor był jednym z najwybitniejszych artystów II połowy XX wieku. Urodził się w 1915 r. w Wielopolu Skrzyńskim, zmarł w 1990 r. w Krakowie. Był reżyserem, twórcą happeningów, malarzem, scenografem, pisarzem, teoretykiem sztuki, aktorem we własnych przedstawieniach, wykładowcą krakowskiej ASP.

Dodaj komentarz