• 2005-06-13

Nagrody Ministra Kultury

Doroczne Nagrody Ministra Kultury, przyznane w tym roku m.in. Magdalenie Abakanowicz, Januszowi Głowackiemu, Jerzemu Hoffmanowi i Jerzemu Treli, zostały wręczone w sobotę 4 czerwca w Warszawie.

Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim, który otrzymał Honorową Doroczną Nagrodę ministra za całokształt działalności w dziedzinie upowszechniania kultury. Wręczając statuetkę zespołowi zamku Waldemar Dąbrowski podkreślił, że jest on od 20 lat organizatorem i gospodarzem wystaw, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych, a także symbolem Warszawy.

Prozaik, eseista, tłumacz literatury niemieckiej i rzymskiej Jacek Bocheński otrzymał nagrodę za działalność literacką. W latach 80. Bocheński był czołową postacią niezależnej, antykomunistycznej kultury. W latach 1996-1999 pełnił funkcję prezesa Polskiego PEN Clubu. Jego artykuły regularnie pojawiają się w najważniejszych polskich gazetach – autor najczęściej wypowiada się na temat etyki mediów i obywatelskich powinności ludzi kultury.

W kategorii literatury nagrodzeni zostali również poeta i publicysta Krzysztof Gąsiorowski oraz dramatopisarz i felietonista, autor wydanej w ubiegłym roku powieści "Z głowy" – Janusz Głowacki.

Wśród laureatów znaleźli się także: Andrzej Łapicki i Jerzy Trela (teatr), Zygmunt Krauze, Jerzy Semkow, prof. Michał Bristiger oraz Jerzy Maksymiuk (muzyka), Aleksander Błachowski (upowszechnianie kultury), Genowefa Grabowska, prof. Marek Kwiatkowski, Janusz Pulnar (ochrona dziedzictwa), Zygmunt Kuchta (twórczość ludowa) i Andrzej Mroczek (upowszechnianie sztuk plastycznych).

Nagrody zostały wręczone po raz dziewiąty. Kandydaci do tych wyróżnień są zgłaszani przez instytucje kultury, szkoły wyższe, związki twórcze i kulturalne oraz grupy osób reprezentujących środowiska artystyczne. Nagrody przyznawane są przedstawicielom środowisk twórczych w uznaniu całokształtu działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w dziedzinie: twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury o znaczeniu ogólnokrajowym lub międzynarodowym.

Dodaj komentarz