Największa Wystawa Rysunków Sławomira Mrożka

W czerwcu 2005 roku Sławomir Mrożek obchodzi 75-te urodziny. Z tej okazji Teatr Łaźnia Nowa oraz Instytut Książki, zapraszają na plenerową wystawę rysunków zatytułowaną „Wszyscy razem i kazdy z osobna”.

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie sie w Barbakanie 12 czerwca o godzinie 12:00. 

Wystaw rysunków Sławomira Mrożka było wiele, ale nie były jeszcze eksponowane w naturalnej przestrzeni pleneru i w skali kilkumetrowych powiększeń. Rysunki zaaranżują Planty Krakowskie, tworząc labirynt dla zwiedzających od Barbakanu aż po mury Wawelu. Jedynie cykl „Pomniki” zaprezentowany będzie, jak na pomnik przystało, na Rynku Gł.

114 rysunków zostało podzielonych na części: „Razem” i „Osobno” . W części „Razem” znajdują się cykle tematyczne: „Polska w obrazach”, Pomniki”, Teatr dogłebnie” „Poczet królów polskich”, część „Osobno” natomiast składa się z cykli: „Tato i synek”, oraz „Leki egzystencjalne”.

Wiele prac zostanie pokazanych w formie interaktywnych instalacji i artefaktów: jeze-patrioci, kolumny paczkujące, rodzinna niedziela. W dniu otwarcia dodatkową atrakcją będą absurdalne zdarzenia, które wciągać mają do wspólnej zabawy ludzi przechodzących przez Planty.

Można będzie wziąć udział w loteryjnej akcji poławiaczy butelek, pomocy w ewidencji jeży-patriotów ukrywających się na Plantach, do wysłuchania akwizytorów opowiadań, zrobienia pamiątkowego zdjęcia w klimacie „niedziela nie dzieli” oraz do czynnego uczestnictwa w zalesianiu alejek.

Wyjście rysunków z galerii w otwartą przestrzeń daje możliwość dotarcia do większej liczby odbiorców. Bezpośredniość, forma niemal piknikowa zmniejszają dystans do sztuki, w tak innej atmosferze rodzi się tez inny odbiór. Kontekst przestrzeni publicznej, szczególnie w przypadku Sławomira Mrożka, wzmacnia wymowę rysunków, podkreśla aktualność obserwacji i celność kreski w portretowaniu nas – Polaków. Niemniej ważne jest to, że Sławomir Mrożek zawsze chciał, aby jego rysunki pojawiły się w kontekście innym niż galeryjna antyrama.

Sławomir Mrożek, dramatopisarz, prozaik i autor satyrycznych rysunków mieszka w Krakowie. Jego dzieła należą do najbardziej poczytnych i najczęściej grywanych na scenach w kraju i za granicą. W swojej twórczości Mrożek tropi i podważa absurdy życia, zbanalizowane stereotypy, kształtujące świadomość Polaków. W języku polskim na stałe zagościło sformułowanie “jak z Mrożka". Jest autorem m.in. opowiadań “Słoń” i dramatów “Policja", “Tango", “Emigranci".

Aranżacja: Małgorzata Szydłowska, Krescenty G. M. Głazik
Opracowanie graficzne: Krescenty G. M. Głazik

Dodaj komentarz