• 2005-02-16

Złoty Lew dla Hayao Miyazaki

Honorowego Złotego Lwa festiwalu w Wenecji, przyznawanego za całokształt twórczości otrzyma w tym roku japoński twórca filmów animowanych Hayao Miyazaki.

Hayao Miyazaki nazywany jest "japońskim Disneyem". Filmy animowane firmowane jego nazwiskiem, takie jak "Księżniczka Mononoke", "Spirited Away", "Howl’s Moving Castle", biją rekordy oglądalności na całym świecie. Miyazaki znany jest m.in. jako autor nagrodzonego Oscarem filmu "Spirited Away. W krainie bogów".

Hayao Miyazaki odbierze nagrodę w Wenecji 9 września. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbędzie się w dniach 31 sierpnia-10 września.

Miyazaki urodził się w 1941 w Japonii. Większość jego filmów  nie trafiła na ekrany polskich kin, nie była też wyświetlana w telewizji. Najsławniejsze dzieła tego twórcy powstały w założonym przez niego Studiu Ghibli. Pierwszym większym sukcesem, który przyniósł Miyazakiemu sławę, była epicka opowieść "Naushika" (1984), potem powstały "Laputa" (1986), "Kiki’s Delivery Service"  (1989), "Whisper of the heart" (1995).

Dodaj komentarz