• 2005-02-15

BAFTA dla Polaka

„Lato miłości”  Pawła PawlikowskiegoFilm „Lato miłości” Pawła Pawlikowskiego, reżysera polskiego pochodzenia, w ubiegłą sobotę został uhonorowany nagrodą brytyjskiego przemysłu filmowego BAFTA dla najlepszego filmu brytyjskiego.

Nie jest to pierwsza nagroda dla Polaka. „Lato miłości” otrzymało również nagrodę dla najlepszego filmu brytyjskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu. Doceniono także rolę młodej aktorki Natalie Press, która wcieliła się w rolę Mony. Londyńskie Koło Krytyków Filmowych uznało ją za największe brytyjskie odkrycie ubiegłego roku.
 
Pawlikowski urodził się w Warszawie, uczęszczał do szkoły podstawowej 121 na warszawskim Mokotowie. W wieku 14 lat wyjechał z mamą do Wielkiej Brytanii, obecnie mieszka w Oksfordzie. Uznawany jest za jednego z najciekawszych brytyjskich reżyserów. Poprzedni film Pawła Pawlikowskiego "Ostatnie wyjście", do którego napisał również scenariusz, był laureatem wielu międzynarodowych wyróżnień -  w 2000 roku pokazywano go na festiwalu w Wenecji, otrzymał nagrodę BAFTA dla Najbardziej Obiecującego Debiutanta w Brytyjskim Kinie oraz laur dla najlepszego brytyjskiego filmu na festiwalu w Edynburgu. Przed "Ostatni wyjściem" Pawlikowski nakręcił uznany dramat "Twockers" oraz nagradzane dokumenty: "Serbian Epics", "Dostoevsky’s Travels" oraz "Z Moskwy do Pietruszek”. „Lato miłości” zrealizował wspólnie z polskim operatorem Ryszardem Lenczewskim.
 
„Lato miłości” to historia przyjaźni i miłości nastolatek Mony i Tamsin, które poznają się podczas wakacji na wsi i szybko zbliżają do siebie, chociaż pochodzą z innych światów. Zmysłową, nastrojową muzykę do filmu skomponował trip-hopowy zespół Goldfrapp. W Polsce film zostanie zaprezentowany w ramach cyklu Plus dla Koneserów. Do kin trafi 15 kwietnia br.

Fot. Natalie Press (Mona) i Emily Blunt (Tamsin) w filmie „Lato miłości” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego

Dodaj komentarz