• 2005-02-10

Nowa Galeria Tadeusza Kuntze

Jan KantyOd 19 lutego br. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze na nowej stałej Galerii Tadeusza Kunzte można oglądać oryginalne prace artysty.

Do najsławniejszych ludzi sztuki związanych z Zielona Góra należy urodzony tu w 1727 roku jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XVIII wieku Tadeusz Kunze znany również jako Taddeo Polacco i Tadeusz Konicz. Był nadwornym artystą biskupa Stanisława Załuskiego, studiował w Krakowie, Rzymie i najprawdopodobniej w Paryżu. Po ukończeniu nauki artysta na krótko przyjechał do kraju, by wkrótce po śmierci możnego protektora w 1759 roku opuścić Polskę. Malarz pierwsze cztery lata spędził najprawdopodobniej w Hiszpanii, skąd na stale wyjechał do Włoch. Zagranicą przebywał do końca życia (1793), gdzie identyfikowano go nadal z krajem rodzinnym nazywając Taddeo Polacco.

O przywrócenie należnego miejsca urodzonemu w Zielonej Górze Tadeuszowi Kuntze dyrektor Toczewski zabiegał od wielu lat. Na deptaku przed muzeum znajduje się pamiątkowa płyta artysty, utworzono galerię autorską, gdzie prezentowana była m. in. kopia „Fortuny” – jednego z najwybitniejszych dzieł malarza, której oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Od kilku już lat Muzeum zabiegało o możliwość wypożyczenia oryginalnych prac Kuntzego znajdujących się w posiadaniu działającej przy Zamku Królewskim w Warszawie Fundacji im. Ciechanowieckich. Fundacja ta utworzona przez prof. Andrzeja Ciechanowieckiego przekazywanie swych najcenniejszych dzieł do muzeów w Polsce. Największą tego rodzaju kolekcję stanowi zbiór na Zamku Królewskim w Warszawie, ale także depozyty w innych muzeach Warszawy, Krakowa i Poznania.  We wrześniu dyrektor Andrzej Toczewski został zaproszony do Warszawy na spotkanie z prof. Andrzejem Ciechanowieckim, który zgodził się na przekazanie w pięcioletni depozyt pięciu obrazów olejnych artysty. Na obecnie otwartej wystawie zobaczyć można następujące prace Tadeusza Kunze: „Św. Stanisław i Piotrowin”, „Święty Jan Kanty”, oraz 3 portrety: kardynała Yorku – Henryka Benedykta Stuarta, Marii wnuczki króla – Klementyny Sobieskiej i Jakuba Stuarta. Wszystkie prace prezentowane są po raz pierwszy w Zielonej Górze.
 
Ekspozycję można zwiedzać od 19 lutego br. od środy do piątku 11.00 – 17.00, w soboty 10.00 – 15.00 i niedziele 10.00- 16.00.

Wernisaż: 18.02. 2005 r., godz.13.00 (wernisaż zamknięty)
Data: 19.02. 2005   – wystawa stała (depozyt pięcioletni)

Dodaj komentarz