• 2004-12-31

Festiwal Vivat Moniuszko

Opera na Zamku w Szczecinie organizuje w dniach 8-30 stycznia 2005r. Festiwal VIVAT Moniuszko – przegląd wszystkich oper Stanisława Moniuszki. Zadaniem festiwalu jest przybliżenie twórczości ojca polskiej opery narodowej.

Festiwal zainauguruje premiera opery „Paria” (08.01.2005 r., godz. 19.30), która jednocześnie będzie VIP premierą – dedykowaną osobie szczególnie zasłużonej dla regionu zachodniopomorskiego. Stało się już bowiem tradycją Opery na Zamku, że pierwsza w roku premiera dedykowana jest osobie wyjątkowej, wybranej przez Kapitułę składającą się z rektorów wyższych uczelni Województwa Zachodniopomorskiego, beneficjantów poprzednich VIP Premier i dyrektora Opery na Zamku.

Styczniowa premiera „Parii” jest dedykowana prof. dr hab. Janinie Jasnowskiej, wieloletniemu Kierownikowi Katedry Botaniki Akademii Rolniczej, prowadzące od wielu lat badania geobotaniczne na Pomorzu Zachodnim, gromadząc i pogłębiając wiedzę o przyrodzie tych ziem. Do grona VIP-laureatów dotychczasowych premier należą: wybitny onkolog prof. Jan Lubiński, Anna Augustynowicz, uznana reżyserka teatralna i telewizyjna, laureatka m.in. Paszportu „Polityki” oraz nieżyjący już prof. Jan Szyrocki – założyciel, dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej.

Na premierowy spektakl „Parii” zaproszona została legenda polskiej sceny muzycznej, wielka śpiewaczka i niestrudzona propagatorka Moniuszki na całym świecie, Pani Maria Fołtyn. Honorowy Patronat nad Festiwalem objął Minister Kultury – Waldemar Dąbrowski.

W ramach Festiwalu VIVAT Moniuszko obok dzieł tak znanych jak „Halka” czy „Straszny dwór” wystawione zostaną utwory mniej znane takie jak „Flis”, Verbum nobile”, „Hrabina” i wspomniana już „Paria”.

Festiwal VIVAT Moniuszko mający na celu krzewienie polskiej tradycji i kultury adresowany jest zarówno do młodego Polaka, któremu twórczość Moniuszki jest zazwyczaj mało znana, jak i do starszego pokolenia, które oprócz „Strasznego dworu”  i „Halki” powinno poznać inne ważne dzieła operowe naszego „muzycznego wieszcza”.

„Paria”

Muzyka – Stanisław Moniuszko
Libretto – Jan Chęciński
Kierownictwo muzyczne – Warcisław Kunc
Reżyseria -  Adam Opatowicz
Choreografia  – Władysław Janicki
Scenografia -  Mariusz Napierała

Dodaj komentarz