• 2004-12-31

Wystawa akwarel Stefana Gierowskiego

akwarela 1989W styczniu w Galerii Zderzak rozpocznie się wystawa akwarel Stefana Gierowskiego. Pokaz wiąże się z nagrodą im. Witolda Wojtkiewicza przyznaną artyście przez krakowski okręg ZPAP za wystawę Kolor czarny i inne pokazywaną w zeszłym roku w Zderzaku. Stefan Gierowski, malarz, klasyk polskiej nowoczesności.

Charakterystyczny dla sztuki Gierowskiego styl ukształtował się w latach 1957-1958. Artysta porzucił wówczas malarstwo materii oraz rozwiązania bliskie nurtowi informel. Zajął się abstrakcją i skupił na zagadnieniach światła, koloru oraz problemach znaku i przestrzeni. Rozpoczął numerowanie swoich prac nazywanych odtąd Obrazami.

Akwarele Gierowskiego stanowią zapis ekspresyjnego gestu. Są studiami kolorystycznymi oraz sposobem notowania ulotnych zjawisk świetlnych. W pracach artysty pojawiają się, z jednej strony, kaligraficzne znaki i wibrujące, organiczne formy, które przywodzą na myśl „abstrakcję liryczną”, z drugiej – geometryczny rygor, który staje się pretekstem dla analizy optycznych złudzeń i eksperymentów kompozycyjnych. Zderzak pokaże kilka grup prac z lat 1960-1990.

akwarela 1966Stefan Gierowski – ur. w Częstochowie w 1925 roku. Wieloletni profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka i pracuje w Warszawie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach profesorów: Władysława Jarockiego, Zbigniewa Pronaszki i Karola Frycza (1945-1948). Równocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1957-1960 współpracował z Marianem Boguszem w prowadzeniu Galerii Krzywe Koło w Warszawie.
Jest m.in. laureatem nagrody im. J. Cybisa (1980).

Galeria Zderzak – Stefan Gierowski, akwarele
12 stycznia – 15 lutego 2005

Równolegle w krakowskiej Galerii ZPAP Pryzmat odbędzie się wystawa olejnych obrazów artysty.

Dodaj komentarz