• 2004-12-29

Wystawa arcydzieł malarstwa europejskiego

W Muzeum Narodowym w Gdańsku (Gmach Główny – Dział Sztuki Dawnej) można oglądać wystawę arcydzieł malarstwa europejskiego – Transalpinum – Od Giorgione i Dürera do Tycjana i Rubensa. 

Wystawa prezentuje historię malarstwa europejskiego od XV do XVII wieku. Dzieje malarstwa zostają w niej pokazane nie tylko przez wybór arcydzieł ze zbiorów Kunsthistorisches Museum w Wiedniu (43 obrazy), Muzeum Narodowego w Warszawie (29 obrazów) i Muzeum Narodowegow w Gdańsku (5 obrazów), ale także przez wytłumaczenie mechanizmów i funkcjonowania źródeł kultury europejskiej.

Wystawa prezentuje w układzie tematycznym wzajemny wpływ szkół malarskich i wielkich mistrzów malarstwa europejskiego jako dialog między dokonaniami Północy i Południa.

Na gdańskiej ekspozycji można zobaczyć dzieła takich mistrzów, jak: Jan van Eyck, Albrecht Dürer, Lucas Cranach, Hans Baldung Grien, Gentile Bellini, Andrea Previtali, Giorgione, Tycjan, Giovani Cariani, Arcimboldo, Jan Gossaert, Lorenzo Lotto, Bartholomeus Spraenger, Roelant Savery, Caravaggio, Rubens, Jan Dyck, Jan Brueghel Starszy, David Teniers Młodszy.

Wystawa czynna do 20 lutego 2005 r.

Dodaj komentarz