• 2004-12-28

Multifuneralny. Obiekty graficzne

Galeria Lufcik – galeria ZPAP w Warszawie prezentuje do 9 stycznia 2005 r. wystawę "Multifuneralny. Obiekty graficzne" Małgorzaty Gurowskiej.

Artystka w latach 1996-2001 studiowała w ASP w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim uzyskała w 2001r. w Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. R. Strenta, aneks I w Pracowni Ilustracji prof. J. Stannego, aneks II w Pracowni Rysunku prof. Sławomira Ratajskiego . Obecnie pracuje jako asystentka w Pracowni Rysunku prof. Z. Glazer w warszawskiej ASP. 

"Nieme, zniszczone oblicza z historią zapisaną w ich wizerunkach przywołują ludzkie twarze. Stają się maskami człowieka, maska staje się elementem gry, gra znaków i znaczeń staje się mistyfikacją życia, które fotografia „zamraża”. Poprzez środki masowego przekazu błyskawicznie „znieczulamy” się na obrazy, szybko wobec nich obojętniejemy. Przekaz staje się aktem estetycznej kolonizacji życia: szybko wprowadza nas w świat radości i cierpień innych ludzi i jednocześnie szybko nas z tych obszarów wyprowadza.

Zapis fotograficzny kamufluje rzeczywistość jako taką. Jednocześnie medium to mistyfikuje i mitologizuje ludzkie oblicza, dając obietnicę przechowywania naszej niepowtarzalności, gubi ją w natłoku innych wizerunków. Stąd zastosowanie multiplikacji, druku cyfrowego i serigrafii jako metody".

Dodaj komentarz