• 2004-12-27

Rok Portu Literackiego we Wrocławiu

W styczniu po ośmiu latach działalności Biuro Literackie przeniosło się z Legnicy do Wrocławia. W ciągu całego roku zorganizowanych zostało łącznie 95 wydarzeń. W samym tylko Wrocławiu odbyły się 54 imprezy.

W kwietniu w Teatrze Współczesnym miała miejsce pierwsza wrocławska edycja festiwalu "Port Literacki Wrocław", w której uczestniczyło łącznie ok. 600 osób z całej Polski.

W maju we Wrocławiu i w październiku w Kudowie odbyły się kolejne dwie edycje portowych Warsztatów Literackich. Uczestniczyło w nich łącznie ponad trzydzieści osób z całej Polski. Ponadto w kwietniu w Bielawie, Lądku Zdroju i Bystrzycy Kłodzkiej oraz w czerwcu w Kołobrzegu odbyły się jednodniowe zajęcia warsztatowe.

We wrześniu we Lwowie z udziałem 8 autorów Biura Literackiego odbyła się prezentacja "Port Wrocław", ukazała się także najobszerniejsza jak dotąd antologia w Polsce poezji ukraińskiej w przekładach Bohdana Zadury, bardzo ciepło przyjęta na Ukrainie a także przez polskich czytelników i krytyków.

W październiku w centrum Wrocławia przy Placu Teatralnym 5 otwarty został "Port Literacki", księgarnia i miejsce imprez Biura Literackiego. Jednocześnie ruszył cotygodniowy cykl "Środa w Porcie", w ramach którego odbyło się 12 imprez.

Poeci związani z Biurem wzięli udział w kilku międzynarodowych festiwalach. M.in. w Dublinie (Irlandia), Maastricht (Holandia), Nassjo (Szwecja), Medanie (Słowenia) i Geteborgu (Szwecja). Oprócz udziału w 13. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek wydawnictwa Biura Literackiego zaprezentowane zostały na imprezach targowych w Lipsku, Frankfurcie, Moskwie, Londynie, Paryżu oraz we Lwowie.

Ukazało się łącznie dziewiętnaście nowych portowych książek, do tego kilkanaście wydawnictw (m.in. Dziennik Portowy, płyty CD z zapisem festiwalowych spotkań, kalendarz Tomasza Brody).

Najczęściej wyróżnianą książką roku okazał się tom "Po krzyku" Krystyny Miłobędzkiej. Poznański Przegląd Nowości Wydawniczy przyznał mu tytuł książki zimy w Polsce. Przekrój natomiast uznał "Po krzyku" książką roku.
Swoją nagrodę dla Krystyny Miłobędzkiej wręczył także Prezydent Wrocławia.
Antologia Bohdana Zadury "Wiersze zawsze są wolne" zdobyła nominację w konkursie o "Pióro Fredry" oraz tytuł książki zimy (nagroda PPNW).

Dodaj komentarz