• 2004-12-20

Wystawa fotografii “Tablo”

tablo.jpgGórnośląskie Centrum Kultury zaprasza do Galerii Pustej na wystawę fotografii Agaty Pankiewicz pt. "Tablo". Wystawa będzie trwała od 12 stycznia do 6 lutego 2005 r.

Tytuł wystawy „Tablo” nawiązuje do nieco anachronicznych szkolnych tablic z fotografiami uczniów i absolwentów. W tym wypadku artystka posłużyła się tym pomysłem aby zrealizować go w zupełnie innej estetyce, bardziej kojarzącej się z wszechobecną kulturą ekranu telewizyjnego niż dobrze nam znanym tablo w stylu retro. Zdjęcia uczniów klas IVa i IVb to zapis zaistnienia medialnego dzieci, które zgodziły się na sfotografowanie, zgłosiły swój akces do sławy, chęć pokazania się w niedostępnych dotychczas rejonach sztuki.

Seria wizerunków dzieci skonfrontowanych z wizerunkami starych lalek, lalki Barbie czy też maski z popularnej gry komputerowej Sims składa się na cykl „po-TWARZ”. Twarze dzieci i wizerunki lalek będące ikonami swego czasu, mocno przetworzone toczą ze sobą grę, w jakiś sposób unifikują się, stając się przy dłuższym patrzeniu tylko formą. Artystka mówi o wizerunkach: „Dążę do uproszczonej formy, pełnej powściągliwości, co ma potęgować efekt plastyczny. Wyolbrzymiam najważniejszą rzeźbiarską wartość jakim jest kształt. Bawi mnie zacieranie granicy realności i fikcji, zamiana istot żywych w estetyczne „przedmioty”, przedmiotów w osoby. Szukam takich rozwiązań, w których siła kreacji bierze górę nad poświadczeniem rzeczywistości”.

Agata Pankiewicz – projektant, fotograf
Studia na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Krakowie (dyplom w 1987).
Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki.
Obecnie adiunkt na Wydziale Grafiki ASP, prowadzi samodzielną Pracownię Fotografii.
Współpracuje jako krytyk z Miesiącem Fotografii w Bratysławie.
Wystawiała swoje prace we Francji, Japonii, Szwecji, Czechach i Słowacji.

Wernisaż wystawy: Galeria Pusta, 12 stycznia 2005 r. o godz. 17:00.

Dodaj komentarz