• 2004-11-29

Premiera “Nieznajomej z Sekwany”

Teatr Współczesny w Warszawie zaprasza 3 grudnia na premierę spektaklu Nieznajoma z Sekwany (Die Unbekannte aus der SeineÖdöna von Horvátha w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

Przed laty w nurtach Sekwany utonęła piękna kobieta. Tajemnica jej pochodzenia i śmieci, subtelne rysy i zagadkowy uśmiech sprawiły, że gipsowy odlew jej martwej twarzy (z czasem powielany i sprzedawany jako bibelot, – ozdoba drobnomieszczańskich salonów) zainspirował wielu artystów, poetów, dramaturgów i powieściopisarzy.

Tajemnicza nieznajoma stała się również bohaterką cenionego dramaturga i powieściopisarza, Ödöna von Horvatha (1901-1938). Któregoś dnia pojawi się o zmroku, bezimienna, nie wiadomo skąd, na bocznej uliczce „wielkiego miasta przez które przepływa rzeka”, tuż przed wydarzeniem, które przejmie zgrozą jej mieszkańców. Pojawi się i odmieni los zamożnej właścicielki kwiaciarni i walczących o jej uczucie (…i posag) mężczyzn. Za jej sprawą tragiczne wydarzenia otrzymają jednak komediowy finał. Jej ofiara i bezinteresowne uczucia zostaną wymienione na mieszczańską, sytą i pełną samozadowolenia stabilizację, w której piękno łatwo zamienia się w kicz.

…”Struktura sztuk Horvatha jest wielowarstwowa. Na wierzchu jest liryka jakby z Szaniawskiego. Trochę niesamowita i bardzo poetycka. Nie darmo mówił Horvath o sobie, że w jego żyłach płynie krew węgierska, czeska i chorwacka. Słowiańska nuta brzmi najmocniej w lirycznej warstwie „Nieznajomej z Sekwany”. Pod nią kryje się „sztuka ludowa” – typowa wiedeńska farsa, czy może nawet wodewil, gatunek, który Horvath pragnął odnowić. Ale kto sięgnie jeszcze głębiej, ten znajdzie w sztukach Horvatha podskórny nurt satyryczny, wymierzony przeciw drobnomieszczaństwu, jego moralności i mentalności, jego obłudzie i zakłamaniu” tak pisał Roman Szydłowski po polskiej prapremierze „Nieznajomej z Sekwany” w Teatrze Polskim w Poznaniu w 1973 roku.

Ödön von Horváth: Nieznajoma z Sekwany (Die Unbekannte aus der Seine)
Komedia w trzech aktach z epilogiem

przekład: Jacek St.Buras
reżyseria: Agnieszka Glińska
scenografia: Agnieszka Zawadowska
muzyka: Olena Leonenko
światło: Jacqueline Sobiszewski

W obsadzie:
Paulina Chruściel, Joanna Jeżewska, Ilona Kucińska, Maria Mamona, Ilona Ostrowska, Jolanta Piętek, Magdalena Popławska,
Natasza Sierocka, Kinga Tabor, Marek Bargiełowski, Ryszard Barycz, Tomasz Borkowski, Jacek Bursztynowicz, Leon Charewicz, Dariusz Dobkowski, Piotr Garlicki Jakub Kamieński Ireneusz Kocyłak, Jan Pęczek, Piotr Rękawik , Borys Szyc.

1 komentarz do artykułu “Premiera “Nieznajomej z Sekwany””

  1. Oliwka

    Sztuka była nudnawa, niestety :( . Szkoda, że Nieznajomej nie zagrała Suchora.

Dodaj komentarz