• 2004-11-29

Jan Dobkowski. Moje lata 60. i 70.

dobkowski.gif2 grudnia o godzinie 19.00 w Galerii Art NEW media w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy: Jan Dobkowski. Moje lata 60. i 70. Wystawa będzie czynna od 3 do 31 grudnia.

Jan Dobkowski urodził się w 1942 roku w Łomży. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1968 roku w pracowni prof. J. Cybisa i otrzymał za niego Nagrodę Rektora za najlepszy dyplom. W 1972 roku otrzymał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej i wyjechał do Nowego Jorku. Jest również laureatem Nagrody Krytyków im. C. K. Norwida  (1978 r.) i Nagrody im. Jana Cybisa za całokształt twórczości(1994 r.).

Nie wszyscy malarze chętnie ujawniają początki swojej twórczości, a już dzieła powstające w pracowniach akademickich, z reguły kompromisowe, tylko w szczególnych okolicznościach przedstawiane są na wystawach. Jan Dobkowski jest wyjątkiem od tej reguły. Przede wszystkim z tego powodu, że jego osobowość artystyczna, ukształtowała się jeszcze przed wstąpieniem do Akademii. Uczelnia, a konkretnie pracownia Jana Cybisa, gdzie profesor zachował szczególną ostrożność wobec niezwykłego wówczas sposobu obrazowania, jedynie tę osobowość potwierdziła.

Po blisko 40 latach można oglądać prace, którymi młody wówczas artysta, rozpoczął swoje malarskie poszukiwania, niemal naprzeciwko miejsca w którym powstawały. Tym miejscem, utrwalonym na zawsze w pamięci autora i wielu jego kolegów był dom akademicki Dziekanka, niezwykły ośrodek twórczy, kipiący energią i entuzjazmem.

Malarstwo Dobkowskiego w pełni ukształtowała filozofia natury. Uważa, że prawdziwym domem człowieka i wszystkich otaczających go zjawisk jest przyroda.

Analiza prac Jana Dobkowskiego z lat 60. i 70. dobitnie udowadnia ich rangę, a co ważniejsze wysoki poziom świadomości artystycznej autora. Twórcze decyzje podejmowane wówczas ujawniają znaczenie jego rzadko dzisiaj przypominanych obrazów dla sztuki światowej.

(Anna Maria Leśniewska, fragmenty tekstu z katalogu towarzyszącego wystawie)

Galeria Art NEW media,
ul. Krakowskie Przedmieście 41, Warszawa

Fot. Uwrażliwione punkty, 1975, 197 x 147 cm, akryl, płótno

Dodaj komentarz