• 2004-11-29

Festiwal Camerimage

W sobotę rozpoczął się w Łodzi Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage 2004. Jego gwiazdami będą m.in. Oliver Stone, David Lynch i Charlize Theron.

Podczas inauguracyjnej gali wręczono pierwszą specjalną nagrodę Camerimage. Za "szczególną wrażliwość wizualną" Złotą Żabę otrzymał słynny portugalski reżyser Manoel de Oliveira. W trakcie otwarcia zaprezentowano fragmenty 12 filmów, których operatorzy ubiegają się o główne festiwalowe nagrody – Złotą, Srebrną i Brązową Żabę.

Natomiast w konkursie studenckim o Złotą, Srebrną i Brązową Kijankę rywalizować będą 24 etiudy z 13 szkół. Konkursowe filmy ocenia międzynarodowe jury, w którym zasiadają m.in. Renato Berta, Richard Crudo, Janusz Głowacki i Laszlo Kovacs.

W trakcie festiwalu Złotą Żabę za całokształt twórczości odbierze wybitny brytyjski operator, David Watkin, zdobywca Oscara za zdjęcia do filmu "Pożegnanie z Afryką" Sydneya Pollacka. Nagrody specjalne dla duetu reżyser-operator odbiorą fińscy twórcy – reżyser Aki Kaurismaki i operator Timo Salminen, autorzy m.in. głośnego filmu "Człowiek bez przeszłości" oraz węgierski duet Istvan Szabo i Lajos Koltai – twórcy m.in. "Mefista".

Łódzkie święto filmowców to obok projekcji filmowych także warsztaty i seminaria prowadzone przez wybitnych operatorów i reżyserów. Na festiwalu akredytowało się ponad 150 dziennikarzy.

Tegoroczny Camerimage zakończy się 4 grudnia.

Dodaj komentarz