• 2004-11-27

XII Festiwal Audio Art

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej oraz CSW Zamek Ujazdowski zapraszają na XII Festiwal Audio Art / Przestrzenie dźwięku 2, który odbędzie się we wnętrzach Zamku Ujazdowskiego w dniach 2-4 grudnia br.

Audio Art to festiwal dziwnych dźwięków, happeningów audiowizualnych, teatrów instrumentalnych, pogranicza sztuki "wysokiej" i sztuki "niskiej". Spotkanie twórców operujących w strefie gatunków czystych na styku różnych formuł artystycznych. Tropiących sensy i konteksty dźwiękowe. Używających instrumentarium "high-tech" i owoców domowego majsterkowania. Szanujących ciotkę Tradycję i bez skrupułów ją porzucających. Festiwal wielkiej prywatności – samemu na śmieciach własnych i zastanych. Bez zobowiązań – pozaartystycznych.
 
Kolejny Audio Art i kolejne "Przestrzenie dźwięku" z ich głównymi wątkami: brzmieniem w kontekście obrazu i filmu ( Video-partytura Saluluekip oraz Ludzie z pustego obszaru Trovalusciego i Wieleckiego), a także w kontekście dźwiękowego otoczenia ( Przypowieści Kawalerów błotnych), z filozofią dźwięku ( tryptyk Ryszarda Lateckiego), nową narracją muzyczną (Monady i Unisony Cezarego Duchnowskiego i Agaty Zubel), stykiem tzw. sztuki wysokiej z tzw. popularną ( Ruins Alone Uchihasi i Yoshidy), a także recepcją i obecnością przeszłości (dwa tematy z dziełami z przełomu lat 50-tych i 60-tych zeszłego stulecia – wspomniani już Ludzie z pustego obszaru oraz “oś” Festiwalu: 3 koncerty Hity awangardy elektronicznej, z trzecim koncertem sięgającym dzieł późnych lat 70-tych ) .

Obecne są: działania intuicyjne z improwizacją i komponowaniem w czasie realnym, elektronika, kompozytorsko – wykonawcza jednia oraz akcje łączące sprawy różne – z działaniami “pomiędzy” gatunkami artystycznymi .

Co do wspomnianej “osi” Festiwalu: tworzą ją koncerty z utworami powstałymi w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia w jego wręcz kultowym okresie działalności. Oryginalne, jedno lub dwukanałowe wersje utworów, zostaną ukazane w specjalnie na Festiwal przygotowanych wariantach wielokanałowych.

Te trzy koncerty dedykowane są na 75 urodziny założycielowi oraz przez ponad ćwierć wieku dyrektorowi i kreatorowi linii programowej Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia – Józefowi Patkowskiemu.

W tym roku tradycyjne, choć nie jest do tradycja długa, zamówienia Audio Artu skierowane zostały do twórców systemów oprogramowania komputerowego uprzestrzenniającego nagrania monofoniczne i stereofoniczne (Hity awangardy elektronicznej) oraz realizującego wyzywający intelektualnie i technologicznie projekt Muzyki rewersyjnej Ryszarda Lateckiego.

kurator: Jerzy Kornowicz

Dodaj komentarz