• 2004-11-27

Dramat Baronostwa

Dramat_Baronostwa.jpg

Fundacja Rozwoju Tańca zaprasza 2 grudnia 2004 r. (czwartek) o godz. 19.15 na "Dramat Baronostwa" wg Witolda Gombrowicza. Spektakl odbędzie się na Scenie Prezentacji Domu Wojska Polskiego w Warszawie (Al. Niepodległości 141).

Dramat Baronostwa to mało znane opowiadanie Witolda Gombrowicza z okresu jego poszukiwań mechanizmu kształtującego ciąg zdarzeń fabularnych i wymuszającego określone ich następstwa. W prezentowanym tekście motorem kształtującym ów ciąg przyczynowo-skutkowy są szczytne moralne zasady Barona. I właśnie konsekwentne wprowadzenie w życie owych imponderabiliów prowadzi do życiowego absurdu.

Małżeństwo, namiętność, zazdrość i zdrada uświadomiona lub też wymyślona, zamknięta w klatce konwenansów i zasad, staje się koszmarem, z którego nie ma ucieczki. Opętany wyimaginowaną? zdradą, główny bohater, kreując własną rzeczywistość, tworzy labirynt, u którego końca znajduje się jedyne wyjście – katastrofa. To właśnie zdrada stała się dla twórców spektaklu tematem godnym dyskusji. Bo czyż demon ten nie czai się w każdym z nas próbując zniszczyć szczęście i ośmieszyć czystą wiarę. Temat został przełożony na język tańca, gestu i słowa. Mamy nadzieję, że spektakl stał się ciekawą formalnie opowieścią, która aby pozostała onirycznym doświadczeniem.

Dramat baronostwa wg Witolda Gombrowicza w reżyserii i wykonaniu Anny Piotrowskiej, Bartłomieja Ostapczuka i Miro Mirosławskiego, z muzyką specjalnie skomponowaną do tego przedstawienia przez Aleksandrę Grykę. Spektakl powstał na Scenie Prezentacji Domu Wojska Polskiego.

Anna Piotrowska – tancerka, Bartłomiej Ostapczuk – aktor-mim, Miro Mirosławski – aktor dramatyczny, Aleksandra Gryka – kompozytorka. W tym składzie, z inicjatywy Anny Piotrowskiej, spotkali się w przestrzeni wypełnionej tańcem, ruchem, słowem i muzyką.

Dodaj komentarz