• 2004-11-26

Wystawa akwarel Juliusza Mieszkowskiego

Galeria Dynasy w Warszawie (ul. Leszczyńska) zaprasza na wystawę akwarel Juliusza Mariana Mieszkowskiego (1906-1992). Prace pochodzą z lat 1920 – 1960. Wystawę można oglądać do końca lutego 2005 r. 

Juliusz M. Mieszkowski, artysta zapomniany, absolwent warszawskiej ASP, uczeń profesorów Miłosza i Mieczysława Kotarbińskich. Uprawiał malarstwo olejne, temperę oraz malarstwo ścienne. projektował  plakaty i okładki do książek w wydawnictwie Trzaski Everta i Michalskiego.  Przyniosły mu one dyplom honorowy na międzynarodowej wystawie Sztuki i Techniki w 1937 roku, w Paryżu.

Podczas wojny jako żołnierz trafił do Francji, a później Anglii gdzie powstały liczne antywojenne grafiki oraz plakaty. W roku 1940 wykonał monumentalny fresk na ścianie dworcowej hali w Edynburgu sławiący odwagę polskich żołnierzy. Po wojnie wrócił na stałe do kraju. Dużo pracował, rzadko wystawiał co wynikało z życiowej postawy artysty i braku zgody na rzeczywistość, w której przyszło mu tworzyć.

Obecna wystawa prezentuje kilkadziesiąt akwarel z wcześniejszego okresu twórczości. Pierwsza datowana akwarela pochodzi z roku 1924, pozostałe z lat 40-tych, 50-tych i 60-tych. Jest to skromny wycinek jego twórczości, ale dający wyobrażenie o talencie artysty i mistrzostwie z jakim posługiwał się trudna techniką akwareli. Malował wrażeniowo głównie pejzaże z niewielkim sztafażem, utrzymane w ciepłej tonacji kolorystycznej.

Prace artysty znajdują się w Muzeum Miejskim w Edynburgu oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji i Australii.

Godz. otwarcia galerii pon.-pt. 12 -18, sob.11-14. Tel. 22 826 69 24

Dodaj komentarz