• 2004-11-24

Zbudowane na wodzie

3 grudnia w łódzkiej galerii Manhattan odbędzie się wernisaż wystawy Agnieszki Podkówki pt. "Zbudowane na wodzie. Instalacja, malarstwo, film wideo".
 
Agnieszka Magdalena Podkówka, urodzona w 1972 r. jest absolwentką łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, wydziału Grafiki i Malarstwa. W 1999 roku została stypendystką Fundacji Salomona Guggenheima (Nowy Jork) w Peggy Gugenheim Collection w Wenecji a w dwa lata później Rządu Włoskiego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji. Od 2000 r. mieszka i pracuje w Wenecji na stałe współpracując z polskimi organizatorami Międzynarodowego Biennale Sztuki, nie miała do tej pory wystawy indywidualnej w Polsce.

Pobyt Agnieszki Podkówko w Wenecji miał duży wpływ na jej twórczość, zaowocował serią obrazów przedstawiających codzienne życie mieszkańców tego miasta oraz oddających jego wyjątkowy klimat. W Galerii Manhattan artystka stworzy obiekt nawiązujący do typowego sklepu weneckiego. Zostanie on wypełniony przedmiotami: maskami weneckimi, szklaną biżuterią, których powstanie wymusiła sytuacja życiowa artystki zdeterminowana pobytem w konkretnym miejscu. Oprócz instalacji na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy Agnieszki Podkówko. Integralną częścią będą filmy dotykające problemu emigracji.

Wystawa ta zawierać będzie szereg wątków autobiograficznych. Autorka łączy w niej różne dyscypliny by stworzyć sugestywny obraz przybliżający „klimaty weneckie”. Daleki jest on jednak od turystycznej ikonki – wyidealizowanego wizerunku Pogodnej Republiki. Jest spojrzeniem na miasto i problemy emigracji przez pryzmat osobistego doświadczenia, w którym artystka nie unika zjawisk budzących jej sprzeciw i bunt. 

Dodaj komentarz