• 2004-11-23

Szklane Inspiracje 2004

szklane_inspiracje.jpg1 kwietnia rozpoczął się organizowany po raz pierwszy w Polsce, konkurs Szklane Inspiracje 2004. Jest to konkurs wpisany na listę ogólnoświatowych wydarzeń artystycznych promujących twórczość młodych, zdolnych plastyków i projektantów. Pierwsza jego edycja była adresowana do studentów Akademii Sztuk Pięknych w całej Polsce. Ich zadaniem było zaprojektowanie szklanej formy użytkowej inspirowanej niebieską butelką Bombay Sapphire.

Konkurs obejmował studentów wszystkich wydziałów Akademii Sztuk Pięknych, między innymi: wydziału malarstwa, wydziału rzeźby, wydziału konserwacji i restauracji dzieł sztuki, wydziału architektury wnętrz, wydziału wzornictwa przemysłowego. Pozwoliło to na przygotowanie niezwykłych prac, bez ograniczeń materiałem i dotąd praktykowanymi kształtami.

We wrześniu odbyły się obrady jury konkursowego. Kryterium oceny stanowiła innowacyjność, niebanalność i funkcjonalność formy. W skład jury wchodzili przedstawiciele ASP, mediów i organizatorów konkursu.

25 listopada w Warszawie, w klubie KOTO (ul. Foksal 16) odbędzie się wystawa najciekawszych prac. Podczas tego wieczoru odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród. Główny laureat konkursu pojedzie ze swoją pracą do Mediolanu na wystawę GLOBAL DESIGN COMPETITION, gdzie będzie reprezentował Polskę w światowej edycji konkursu.
Jest to konkurs niezwykły, unikalny w formie i treści, który stworzy nową płaszczyznę kontaktu z pięknem form i kształtów.

Każdego roku ponad 2000 projektantów z całego świata tworzy naczynia inspirowane Bombay Sapphire. Pierwszy konkurs obył się 12 lat temu w USA. Obecnie prowadzony  jest między innymi w Canadzie, Japonii, Puerto Rico, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Belgiii, Holandii, Singapurze, Tajwanie, Wielkiej Brytanii, USA i w tym roku po raz pierwszy w Polsce.

Światowy finał konkursu odbywa sie co roku w Mediolanie podczas znanych spotkań branży designerskiej GLOBAL DESIGN COMPETITION. Jest do niego kwalifikowany tylko jeden projekt z każdego kraju. Praca reprezentująca Polskę weźmie udział w mediolańskim finale i wystawie w kwietniu 2005 roku.

W tym roku w światowym jury zasiedli Fabio Novembre (włoski architekt), Lena Bergstrom (projektrant Orrefors), Scott Wilson (projektant Nike), Tim Ward (redactor naczelny Surface) i Ken Takeyama (zwycięzca konkursu w 2003 roku). Nagrody wręczał Karim Rashid uznany projektant, który w swoim czasie był jednym z laureatów mediolańskiego finału Bombay Sapphire.

Dodaj komentarz