• 2004-11-23

Festiwal dźwięków

Międzynarodowe Centrum Kultury i Komunikacji w Wiedniu zorganizowało w tym roku już po raz drugi z rzędu Festiwal Dźwięków, którego jednym z elementów jest konkurs World Music. Głównym celem tego festiwalu jest danie muzykom i grupom tworzącym w Austrii, ale legitymującym się różnym pochodzeniem etnicznym, możliwości przedstawienia swej twórczości przed szeroka publicznością.

Pojęcie World Music jest bardzo szerokie i zawiera w sobie takie gatunki muzyczne jak muzyka ludowa, klasyczna, pop, jazz czy rock, które łączy w tym przypadku jeden element, a mianowicie ich zakorzenienie w tradycji etnicznej. Takie właśnie festiwale jak ten cieszą się obecnie wyjątkową popularnością, ponieważ każdy miłośnik muzyki, niezależnie od preferowanego gatunku, znajdzie na nim coś dla siebie.

W ramach tegorocznego konkursu uczestnicy prezentują po dwie kompozycje własne bądź oryginalne interpretacje innych twórców.

9 listopada 2004 jury, składające się z dziennikarzy, organizatorów i producentów muzycznych, wyłoniło spośród 130 zgłoszonych grup ścisłe grono finalistów, do którego zakwalifikowali się Umut Akar – ­członek austriackiej grupy BERFIN, Loukia Agapiou z Cypru, Nim Sofyan – ­folkowy kwartet, którego członkowie wywodzą się m.in. z Turcji, Portugalii i Finlandii, zespól Kohelet z równie międzynarodową obsadą (Słowenia, Niemcy, Austria, Ukraina) oraz grająca muzykę poważną Ambassade Orchester Wien.

7 grudnia 2004 o godz. 20.00 w wiedeńskim klubie jazzowym PORGY & BESS (Riemergasse 11) ww. grupy walczyć będą o nagrody pieniężne oraz zaproszenia do udziału w letnim festiwalu Donauinselfest, który odbędzie się pod koniec czerwca 2005 roku.

Dodaj komentarz