• 2004-11-02

Marmurki zaklęte w papierze

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza na wystawę pt. "Marmurki zaklęte w papierze. Wzorzyste papiery introligatorskie Stefana Szczerbińskiego" ze zbiorów Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

Wystawa ze zbiorów Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju ukazuje rzemieślniczy dorobek krakowskiego introligatora – wytwórcy papierów wzorzystych Stefana Szczerbińskiego (1892 – 1972).

Zostały na niej zaprezentowane podstawowe rękodzielnicze techniki barwienia i zdobienia papieru z najbardziej reprezentatywnymi, plastycznymi wzorami i metodami barwienia papieru oraz  introligatorskimi technikami zdobniczymi.

Muzealny zbiór papierów barwnych o niezwykłych walorach artystycznych i historycznych, nazwany „kolekcją Szczerbińskiego” składa się z dwóch zespołów zabytków – zbiór barwiony różnymi sposobami przez samego S. Szczerbińskiego w latach 1911 – 1958 oraz zbiór w formie wzornika z arkuszami barwionymi ręcznie lub też metodami przemysłowymi w polskich  i zagranicznych warsztatach, które S. Szczerbiński zebrał podczas swych podróży po Europie w latach 1913 – 1939.

Na ekspozycji oprócz historii  i metod rękodzielniczego barwienia i zdobienia papieru oraz jego zastosowania w introligatorstwie zaprezentowane są również rekonstrukcje warsztatów: introligatorskiego i barwienia papieru.

Wystawa, której kuratorem jest Emilia Ćwilińska, będzie czynna do 18  listopada br.

Dodaj komentarz